Zostavte dokonalý systém návrhu: 6 kľúčových aspektov

Autor: John Stephens
Dátum Stvorenia: 1 Január 2021
Dátum Aktualizácie: 23 V Júni 2024
Anonim
Zostavte dokonalý systém návrhu: 6 kľúčových aspektov - Tvorivé
Zostavte dokonalý systém návrhu: 6 kľúčových aspektov - Tvorivé

Obsah

Dizajnové systémy pomáhajú veľkým priemyselným subjektom štandardizovať proces navrhovania a zvyšovať jeho predvídateľnosť. Mnoho spoločností sa snaží prevziať iniciatívu pri budovaní vlastného návrhového systému. Ale pomerne často, aj napriek najlepším úmyslom každého, všetko úsilie, ktoré produktový tím venuje premyslenému dizajnovému systému, môže ísť priamo dolu vodou.

V priebehu tohto článku definujeme, čo je to návrhový systém, čo treba zvážiť pred zostavením návrhového systému a ako najlepšie zaviesť návrhový systém vo vašej organizácii. Ďalšie skvelé zdroje nájdete v našom prehľade nástrojov webového dizajnu.

Čo je „systém návrhu“?

Názov „design system“ môže vytvárať klamný dojem z niečoho, čo poskytuje hodnotu iba pre dizajnérov. Ale v skutočnosti návrhový systém nie je niečo, čo sa týka iba návrhárov; Namiesto toho ide o to, ako celá organizácia vytvára svoje produkty (ak to zahŕňa web, budete potrebovať špičkový nástroj na tvorbu webových stránok a vynikajúci webhosting).


Úspešné procesy návrhu zvyčajne závisia od úzkej vzájomnej spolupráce medzi všetkými tímami podieľajúcimi sa na tvorbe produktu. A návrhový systém je o budovaní spoločného jazyka, ktorý umožňuje tímom efektívnejšie spolupracovať. Je to kompletná sada princípov, pravidiel a štandardov návrhu spolu s balíkom nástrojov (návrhové vzory, vizuálne štýly a knižnica kódov opakovane použiteľných komponentov používateľského rozhrania) potrebných na dosiahnutie týchto princípov, pravidiel a štandardov. Dizajnový systém umožňuje produktovému tímu vytvoriť produkt rýchlejšie - bez toho, aby ste museli obetovať akúkoľvek kvalitu - tým, že urobíte dizajn opakovane použiteľným (uistite sa, že máte spoľahlivé cloudové úložisko na ukladanie svojich aktív).

Konečným účelom riešenia problémov pri implementácii návrhového systému je pomôcť podnikom učiť sa a rásť. Preto by systém návrhu mal vždy vychádzať z cieľov podnikania. Z rovnakého dôvodu nie všetky návrhové systémy sú postavené rovnako, ale väčšina návrhových systémov spája niekoľko bežných prvkov:


  • Princípy dizajnu - hodnoty, ktoré zabezpečujú, že úsilie o dizajn smeruje správnym smerom.
  • Komponenty a knižnice vzorov - to sú základné kamene konštrukčného systému.
  • Sprievodcovia dizajnom - konkrétne pravidlá, ako navrhnúť konkrétnu časť
    produkt. Môžu to byť pokyny pre štýl (typografia, farby, medzery atď.) A pokyny pre písanie UX (hlas a tón, jazyk, zásady písania atď.).
  • Dizajnové postupy - pomáhajú udržiavať systém nažive a pre produktový tím hodnotný.

Kľúčové úvahy pred implementáciou návrhového systému

01. Zvážte zrelosť produktu a spoločnosti

Predtým, ako začnete budovať návrhový systém, musíte jasne pochopiť, prečo ho potrebujete. Mnoho spoločností zavádza návrhové systémy, aby znížili svoj technický dlh a urýchlili proces vývoja produktu (trávením menej času zdĺhavými, monotónnymi činnosťami). Nie všetky spoločnosti však čelia takýmto problémom, pretože majú rôznu úroveň vyspelosti dizajnu.


Vytvorenie systému návrhu od nuly je časovo náročná činnosť a malé a rýchlo sa rozvíjajúce tímy pravdepodobne návrhový systém nepotrebujú, pretože by ich spomalil. Spustenie od troch do piatich osôb, ktoré sa stále pokúša nájsť riešenie vhodné pre daný produktový trh, by pravdepodobne strávilo značné množstvo času vytváraním systému. Keď sa prostriedky vynakladajú na vybudovanie návrhového systému, nevynakladajú sa to na vybudovanie produktu. Preto, kým nebude spoločnosť v pozícii presadenia sa svojim produktom jasným smerom, investovanie času do vytvorenia návrhového systému riskuje produkciu veľkého množstva odpadu.

02. Vytvorte vyhlásenie o vízii

Systém návrhu je o ľuďoch - o tom, ako spolupracujú na dosiahnutí spoločného cieľa. A ľudia chcú vedieť odpovede na nasledujúce otázky:

  • Kam ideme?
  • Čo chceme dosiahnuť?
  • Prečo to chceme dosiahnuť?

To sú základné otázky, na ktoré musíte odpovedať, aby ste si vytvorili spoločnú víziu. Spoločná vízia bude základom pre návrhový systém, ktorý poskytne tímom riadený spôsob, ako vytvárať riešenia ich problémov s výrobkami.

Vyhlásenie o vízii definuje, čo sa váš tím, produkt alebo spoločnosť snaží dosiahnuť, a čo je dôležitejšie, prečo. Zarovnáva tímy okolo jasného súboru zdieľaných cieľov a stáva sa Polárkou pre celú organizáciu - spája ľudí zapojených do vývoja produktov a vedie ich k spoločnému cieľu.

Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako vytvoriť vyhlásenie o vízii, zvážte popis toho, ako by mal váš produkt alebo organizácia vyzerať o päť rokov. Týmto spôsobom definujete cieľovú podmienku a bude oveľa jednoduchšie vytvoriť stratégiu, ktorá vám ju pomôže dosiahnuť.

04. Stanovte hlavné zásady návrhu

Ako definujete dobrý dizajn? Ako viete, keď je niečo pripravené na implementáciu? Pokiaľ ide o hodnotenie kvality dizajnu, návrhári sa často spoliehajú na svoje vlastné normy. Ale nasledovanie takéhoto prístupu môže spôsobiť veľa chaosu v procese navrhovania produktu, pretože každý dizajnér bude mať subjektívne nápady. To je miesto, kde princípy návrhu môžu zachrániť deň.

Pevné princípy dizajnu sú základom každého funkčného systému. Mali by zachytiť podstatu toho, čo pre spoločnosť znamená dobrý dizajn, a poskytnúť produktovým tímom praktické odporúčania, ako ho dosiahnuť (princípy návrhu by mali byť vždy uplatniteľné). Princípy návrhu fungujú ako štandardy pre produktový tím a pomáhajú im merať ich prácu.

Pri práci na princípoch návrhu je potrebné pamätať na niekoľko vecí:

  • Zásady návrhu by mali odrážať povahu výrobku. Napríklad, pokiaľ ide o dizajn rozhrania človek - stroj pre automobily, najdôležitejšou zásadou návrhu by mal byť „Bezpečnosť na prvom mieste“ (cieľom je zabezpečiť bezpečnosť vodiča a cestujúcich). Preto by sa každé rozhodnutie o dizajne malo merať z hľadiska bezpečnosti.
  • Princípy návrhu by nemali znieť ako pravidlá. Nemali by blokovať tvorivú energiu. Tvorcovia produktov by sa nemali cítiť obmedzovaní alebo zdržanliví.
  • Princípy návrhu by mali byť výsledkom otvorenej diskusie. V mnohých prípadoch nie je ťažké prinútiť ľudí dodržiavať pokyny, ale skôr je ťažké dosiahnuť, aby sa ľudia na pokynoch zhodli. Ak má organizácia veľa dizajnérskych tímov, je nevyhnutné zapojiť ich do diskusie. Získaním spätnej väzby o princípoch návrhu môžete tieto princípy prispôsobiť potrebám používateľov.

05. Skontrolujte technologický zásobník a vykonajte inventarizáciu rozhrania

Mnoho spoločností má tendenciu stavať návrhový systém na súčasnom rozhraní, ale tento prístup nie je z mnohých dôvodov najlepší. Predstavte si, že vaša spoločnosť dlhodobo vyrába produkt bez systému.

Produkt má pravdepodobne určitú úroveň nekonzistencie v dizajne. Nejednotnosť je zvyčajne spôsobená duplikáciou dizajnových prvkov. Identifikácia duplikovania dizajnových prvkov pomáha tímu vyhnúť sa scenáru, v ktorom členovia tímu stavajú element od nuly, a po chvíli zistiť, že jeho verzia už existuje.

Preto, ak plánujete zaviesť návrhový systém, začnite auditom - vykonajte inventarizáciu rozhrania, aby ste pochopili, čo sa používa.

Preskúmajte existujúce interakcie, zhromaždite všetky prvky používateľského rozhrania, ktoré tvoria rozhranie, a skontrolujte ich. Je to dôležité urobiť pred zostavením skutočného návrhového systému, pretože tento postup vám pomôže pochopiť dve veci:

  • Aký vysoký návrhový dlh má vaša organizácia a aké sú oblasti, ktoré si vyžadujú väčšiu pozornosť.
  • Dôvody nekonzistencie a zmeny, ktoré musíte zaviesť do procesu návrhu, aby ste sa v budúcnosti vyhli takýmto problémom. Možno budete musieť zmeniť postup alebo možno budete musieť zaviesť novú technológiu.

06. Vytvorte hlavný tím

Kto by sa mal podieľať na budovaní dizajnového systému? Dizajn je tímový šport a vytváranie dizajnérskeho systému nie je výnimkou. Na vytvorenie dizajnérskeho systému sú potrebné odborné znalosti a tvorivá energia, ktorá je zabezpečená vzájomnou funkčnou spoluprácou. Preto hlavný tím ľudí, ktorý skutočne vytvára systém, zvyčajne zahŕňa inžinierov, dizajnérov, produktových manažérov a zainteresované strany. Keď začnete budovať návrhový systém, je nevyhnutné mať malú veľkosť základného tímu (šesť až osem ľudí), pretože vám pomôže vytvoriť dynamiku a niečo rýchlo vybudovať.

Vytvorenie návrhového systému

Zvážte implementáciu návrhového systému ako projektu. Rovnako ako každý iný projekt, aj tento by mal mať solídny proces s týmito krokmi:

  • Predajte nápad
  • Dokončite pilotný projekt
  • Dizajn a stavba
  • Spustenie a údržba

01. Predajte nápad

Predaj myšlienky návrhového systému je prvým a najdôležitejším krokom pri zavádzaní návrhového systému. Zvyčajne je ťažké predať návrhové systémy kvôli kompromisom - členovia manažmentu aj produktového tímu chápu, že prostriedky vynaložené na vybudovanie návrhového systému sa nevynakladajú na funkcie prepravy. Je teda prirodzené očakávať určité potlačenie. Ak chcete predať návrhový systém, musíte urobiť dve veci:

Získajte buy-in od zainteresovaných strán

Systém návrhov sa nerozbehne, ak ho ľudia, ktorí rozhodnú o financovaní, neschvália. Je oveľa jednoduchšie získať buy-in od vedúcich pracovníkov, keď ukážete, že systém rieši skutočné obchodné problémy. Identifikujte kľúčové body bolesti v podnikaní (oblasti, kde spoločnosť prichádza o peniaze) a ukážte, ako môže návrhový systém zachrániť deň. Napíšte stratégiu s jasným návrhom a predložte ju kľúčovým ľuďom, ktorí rozhodujú.

Odporúča sa vytvoriť prezentáciu (alebo sériu prezentácií), ktorá presvedčí zainteresované strany, aby investovali do tohto projektu. Prezentáciu môžete zabaliť do podoby príbehu. Keď budete rozprávať príbehy o úspechu, budete mať väčšiu šancu zapojiť zainteresované strany.

Získajte podporu od svojich používateľov

Získanie buy-inu od zainteresovaných strán je iba polovica úspechu. Musíte získať podporu od svojich potenciálnych používateľov. Najskôr musíte identifikovať svoje cieľové publikum. Kto bude používať váš návrhový systém a ako ho bude používať? Tu je niekoľko bežných skupín používateľov:

  • Produktové tímy (tj. Dizajnéri, vývojári)
  • Tretie strany (tj. Predajcovia)
  • Obchodné (tj. Marketingové, obchodné, právne)

Budete musieť identifikovať bolestivé body rôznych skupín používateľov a ukázať hodnotu, ktorú im systém prinesie. Každá skupina používateľov má rôzne spúšťacie mechanizmy nákupu - dôvody, prečo by chceli použiť návrhový systém. Napríklad pre vývojárov môže byť spúšťačom vyššia konzistencia v spôsoboch implementácie alebo trávenie menej času opätovným kódovaním kódu.

02. Vyberte a dokončite pilotný projekt

Hneď ako vytvoríte základný koncept svojho návrhového systému, je dôležité ho validovať. Najlepším spôsobom, ako overiť koncepciu, je otestovať ju na pilotnom projekte.

Vyberte si ukážku skutočného produktu a vytvorte návrhový systém, ktorý poskytuje skutočné riešenie. Projekt, ktorý si vyberiete, by sa mal použiť ako základ pre váš budúci systém návrhov, takže budete môcť vyskúšať, či systém pre vašu organizáciu funguje alebo nie.

Tu je súbor kritérií, pomocou ktorých môžete určiť potenciálnu účinnosť pilota:

  • Projekt by mal mať potenciál pre spoločné komponenty a vzory. Mal by obsahovať komponenty a vzory, ktoré je možné opätovne použiť v rámci iných produktov.
  • Mal by mať dobrú technickú uskutočniteľnosť a nemalo by byť ťažké zaviesť všetky požadované zmeny.
  • Projekt by mal byť dosiahnuteľný v primeranom čase (ideálne niekoľko týždňov) a nemal by vyžadovať účasť mnohých ľudí z rôznych oddelení (zachovanie nezávislosti je nevyhnutné).
  • Projekt by mal mať marketingový potenciál. Projekt by mal inšpirovať ďalšie tímy pri zavádzaní návrhových systémov do procesu ich návrhu.

03. Dizajn a výroba

Vytvorte opakovane použiteľné komponenty

Jednou chybou, ktorú znova a znova vidím, je, že tímy vytvárajú komponenty, ktoré sú príliš zamerané na prípad na jedno použitie. Výsledkom je, že systém je príliš nepružný a jeho používatelia musia vytvárať vlastné komponenty zakaždým, keď potrebujú pokryť konkrétny scenár.

Pokúste sa vyvinúť komponenty, ktoré nie sú viazané na jediný prípad použitia, ale môžu
byť opätovne použité vo viacerých kontextoch. Aby boli komponenty opakovane použiteľné a škálovateľné, musia mať nasledujúce vlastnosti:

  • Modulárny: modulárne komponenty sú samostatné - nemajú žiadne závislosti.
  • Skladateľný: je možné kombinovať komponenty a vytvárať tak nové komponenty.
  • Prispôsobiteľné: je možné upraviť a rozšíriť komponenty tak, aby fungovali v rôznych kontextoch.

Zakaždým, keď členovia tímu chcú predstaviť nový komponent, musia si zvážiť, ako to bude fungovať na rôznych platformách, pre ktoré sú navrhovaní. V ideálnom prípade by každá súčasť, ktorú navrhnú, mala fungovať na všetkých platformách.

Ukazujte hodnotu prostredníctvom prostredia karantény

Je dobre známe, že najlepší spôsob, ako ľudia môžu vidieť hodnotu, je zažiť ju. Vytvorte tak prostredie karantény pre členov produktového tímu, aby mohli prototypovať výrobky pomocou vášho návrhového systému.

04. Spustenie a údržba

Niektoré produktové tímy sa domnievajú, že po vytvorení návrhového systému je práca hotová. Nepravda. Dizajnový systém je produkt a je nevyhnutné ho namiesto projektu spravovať ako produkt - dizajnérsky systém vyžaduje priebežnú údržbu a vylepšenia podľa potreby.

Podporujte adopciu svojho návrhového systému

Rovnako ako akýkoľvek iný produkt, aj dizajnérsky systém potrebuje aktívnych používateľov. Môžete vytvoriť najlepší dizajnérsky systém na svete, ale pokiaľ ho vo svojej organizácii aktívne nepropagujete, celá snaha tým utrpí. Preto od prvého vydania vášho systému musíte tvrdo pracovať na podpore jeho prijatia:

  • Vytvorte komunitu priaznivcov. Dajte dokopy skupinu evanjelistov pod vedením autoritatívnych vplyvných umelcov alebo dizajnérov, ktorí prednesú a predajú nápady o vašom dizajnovom systéme. Evanjelisti by sa mali zúčastňovať na aktivitách, ako sú workshopy a stretnutia, ktorých cieľom je zvyšovať povedomie o tom, že tento systém existuje, a vzdelávať ľudí v tom, ako ho používať.
  • Predstavte aktualizácie. Čakanie na aktualizáciu zohráva kľúčovú úlohu pri prijatí dizajnového systému. Praxujte skôr s pravidelnými prírastkovými vydaniami ako s veľkými odhaleniami a vždy zabezpečte, aby ste zasielali aktualizácie so zoznamom zmien.

Analyzujte, ako ľudia používajú návrhový systém

Konštrukčné systémy stúpajú a klesajú podľa toho, ako ľahko sa používajú. Ak ste práve začali začleniť návrhový systém do procesu návrhu svojej organizácie, vykonajte s používateľmi sériu rozhovorov, aby ste pochopili, ako ho ľudia používajú. Týmto spôsobom môžete určiť bežné problémy, ktorým môže vaša cieľová skupina čeliť.

V prípade systémov, ktoré budú určitý čas začlenené do procesu návrhu, je nevyhnutné merať čas potrebný na aktualizáciu systému. Ak bude ťažké aktualizovať návrhový systém, bude rýchlo zastaraný.

Vyskúšajte svoje dizajnové rozhodnutia

Bez ohľadu na to, ako dobre viete predvídať veci, môže byť ťažké predpovedať, ako konkrétna zmena ovplyvní dojem používateľa. Preto je dôležité potvrdiť svoje rozhodnutia.

Tu sú tri typy testovania, ktoré vám pomôžu:

  • Testovanie použiteľnosti
  • Vizuálne regresné testovanie, ktoré vám pomôže zachytiť nechcené vizuálne zmeny štýlov komponentov
  • Ručné a automatizované testovanie prístupnosti, ktoré zaisťuje dostupnosť vašich komponentov

Zaviesť správu verzií

Dizajnové systémy by mali mať verzie, pretože spravovanie verzií výrazne uľahčuje sledovanie zmien. V prípade verzií s verziou môžu používatelia odkazovať na konkrétnu verziu ako na závislosť. Majú tiež kontrolu nad tým, kedy a ako sa bude postupovať pri upgradoch na nové verzie.

Existujú dva typy verzovania:

  • Verzia celého systému. Tu patrí všetko v systéme k jednému číslu verzie. Ako používatelia sa pri aktualizácii nášho mobilného operačného systému zaoberáme verziou pre celý systém - pri aktualizácii systému iOS aktualizujeme celý softvér.
  • Správa verzií podľa modulov. To znamená mať číslo verzie pre každý komponent alebo štýl v dizajnovom systéme. V porovnaní s verziou celého systému poskytuje verzovanie podľa modulu väčšiu flexibilitu - používatelia si môžu zvoliť upgrade iba tých prvkov, ktoré potrebujú.

Vytvorenie návrhového systému nie je jednorazová aktivita; je to vlastne iteračné. Ľudia zapojení do vytvárania dizajnérskeho systému ho musia považovať za živý organizmus spájajúci celú organizáciu. Úspešný návrhový systém sa stáva súčasťou DNA organizácie a pomáha vytvárať konzistentné používateľské skúsenosti.

Tento obsah sa pôvodne objavil v sieti netmag.

Pre Teba
6 spôsobov, ako kritizovať svoj vlastný dizajn
Čítaj Viac

6 spôsobov, ako kritizovať svoj vlastný dizajn

Len málo vecí je pre mňa tre ujúcejších ako kritika dizajnu. Z tohto tlaku však prichádzajú nové hľadi ká, akčné položky a celkovo prí nejší prod...
Čo inšpiruje najväčších návrhárov v odbore?
Čítaj Viac

Čo inšpiruje najväčších návrhárov v odbore?

Môžete i prezrieť niektoré z najlepších blogov tumblr pre návrhárov; prechádzať ich webovými tránkami a rozoberať ich prácu čo najviac, ale čo kutočne inšp...
10 nástrojov pre webdizajn na august 2018
Čítaj Viac

10 nástrojov pre webdizajn na august 2018

Ak te niekedy pracovali vo veľkej poločno ti, pravdepodobne te a tretli o ituáciou, keď zmizli rozhodujúce informácie o tom, ako niečo funguje - preto a tento me iac pozrieme na lab, no...