Haraldur Thorleifsson o tom, že je nomádskym návrhárom

Autor: Lewis Jackson
Dátum Stvorenia: 6 Smieť 2021
Dátum Aktualizácie: 19 V Júni 2024
Anonim
Haraldur Thorleifsson o tom, že je nomádskym návrhárom - Tvorivé
Haraldur Thorleifsson o tom, že je nomádskym návrhárom - Tvorivé

Obsah

Napriek tomu, že sa v mladších rokoch venoval všetkému, od filozofie, financií a pozemného staviteľstva, bol dizajn jedinou konštantou v živote Haraldura Thorleifssona - alias Halli’s -. Akonáhle sa usadil na kariére presadzujúcej pixely, nebolo v jeho úsilí nič polovičaté.

Zatiaľ získal zoznam klientov, ktorý zahŕňa spoločnosti Google, The Economist, YouTube a Microsoft, založil vlastnú agentúru s kompletnými službami - Ueno - a vyzdvihol spoločnosti Webbys, Awwwards a FWA - nehovoriac o čistom ocenení za jeho vynikajúce portfólio. . Porozprávali sme sa s nomádskym dizajnérom, aby sme zistili, ako začal, kľúč k vynikajúcej osobnej stránke a aké to bolo pracovať so Santom.

Ahoj! Prečo nepredstavíte seba a svoju prácu?

Hej ty tam! Moje meno je Halli, som kreatívny riaditeľ a dizajnér vecí, ktoré sa objavujú na obrazovkách. Som zakladateľom a riaditeľom spoločnosti Ueno, digitálnej agentúry s kompletnými službami. Som pôvodom z Islandu, ale posledných pár rokov pracujem hlavne pre medzinárodných klientov. Medzi našich súčasných klientov v spoločnosti Ueno patria skvelé spoločnosti ako Google, Fitbit, Reuters, Medium a Dropbox.


Kedy vás prvýkrát zaujal dizajn?

Projektovaniu som sa začal venovať po absolvovaní kurzu IT v rámci štúdia financií na miestnej univerzite. Rýchlo som prešiel na Flash, kde som zostal niekoľko rokov, a potom som sa vrátil k dizajnu. Skutočne som navrhoval iba pixely. Na kúsok papiera nemôžem veľa kresliť a tlačený dizajn ma nikdy nezaujímal - na svete je príliš veľa fyzických vecí.

Aká bola tvoja kariéra?

Dlhodobo som mal vzťah k dizajnu znova a znova. Použil som design, aby som sa uživil na univerzite, dokončil som bakalársky titul z filozofie, bakalársky titul z finančníctva a potom som pokračoval na magisterský titul z ekonómie. V čase, keď som hľadal témy pre svoju dizertačnú prácu z ekonómie, som si uvedomil, že nechcem byť ekonómom, a tak som to pozastavil a začal som opäť navrhovať. V istej chvíli som vyštudoval stavebné inžinierstvo, vývojové štúdie pre tretí svet a písanie piesní. Myslím, že by sa dalo povedať, že som všade, ale posledných päť až sedem rokov sa väčšina mojej profesionálnej práce nejakým spôsobom týkala dizajnu.


V roku 2007 som sa presťahoval do New Yorku, aby som pracoval pre Kubánsku radu, čo bola malá digitálna agentúra s niekoľkými veľmi veľkými klientmi. Zostal som tam asi rok a potom som sa presťahoval späť do San Francisca, aby som sa mohol venovať svojej voľnej kariére. Veľa som pracoval s agentúrou so sídlom v Upperquad, a potom koncom minulého roka som založil vlastnú digitálnu agentúru Ueno so sídlom na Islande.

Čo vás podnietilo k založeniu vlastnej agentúry? Vyvrátilo to nejaké nečakané výzvy?

Pracoval som sám asi sedem rokov a projekty sa zväčšovali a komplikovali. Vždy som mal spolupracovníkov, ktorých som podľa potreby privádzal na projekty, takže svojím spôsobom som už riadil agentúru. Ale uvedomil som si, že narážam na strop v rozsahu a tiež som mal problémy s vysvetlením potenciálnym klientom, že ma nedostávajú len tak, bola to úplná digitálna ponuka. Zhromaždil som teda niektorých svojich spolupracovníkov, našiel som pár nových ľudí a všetko som spojil do jedného celku. Myslím si, že výzvy sú, ale nič také, čo som nečakal. Úprimne povedané, čakal som, že to bude ťažšie, ako sa ukázalo. Ale ešte je skoro, skontrolujte to so mnou znova o pár mesiacov!


Pracovali ste s veľkým počtom špičkových technologických spoločností. Ako postupujete pri pristávaní takýchto veľkých klientov?

Prvé kroky sú vždy najťažšie, ale ak dosiahnete dobré výsledky a budete mať nejaké spoľahlivé projekty, môžete ich použiť ako dôkaz svojej schopnosti. Dostávame veľa práce, ktorá sa na nás odvoláva, takže pomáha mať dobré vzťahy s klientmi - moje tipy by boli, aby ste dodali včas, boli milí a pomohli im dosiahnuť ich ciele. Mnoho žiadostí o projekt dostávam aj prostredníctvom svojej osobnej webovej stránky a účtu Dribbble. Moja stránka bola tu a tam predstavená a podarilo sa mi vybudovať si veľkú sledovačku Dribbble, ktorá pomáha.

Ako znova, s takýmto zoznamom klientov, ako sa udržujete kreatívne svieži? Cítite sa niekedy vyhorený?

Niekedy pracujem príliš veľa a takmer vždy to vedie k vyhoreniu. Myslím si, že 40-hodinový pracovný týždeň je tu z nejakého dôvodu. Musíte tráviť čas so svojou rodinou a priateľmi. Cestujte, počúvajte hudbu, spoznávajte nových ľudí. V zásade si nájdite čas, aby ste si užívali život skôr, ako skončí.

Čo by ste poradili staršiemu dizajnérovi, ktorý chce zintenzívniť pozíciu kreatívneho riaditeľa?

Poznajte svoje silné a slabé stránky. Zostavte si svoj vlastný tím a poznajte tiež ich silné a slabé stránky. Dôverujte ľuďom, s ktorými pracujete, dajte im čo najviac tvorivej slobody, ale viete, kedy ich posunúť na správnu cestu. Majte víziu projektu a buďte pripravení za ňu bojovať. Uvedomte si, že klient má obchodné ciele, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s vašou pôvodnou tvorivou víziou. Prispôsobiť sa. Uvedomte si, že veľmi pravdepodobne žijete v bubline návrhára a vývojára, takže možno budete chcieť rozšíriť svoj okruh priateľov.

V tohtoročných čistých cenách ste vyhrali najlepšie online portfólio. Blahoželáme! Aké je tajomstvo dobrého portfóliového webu?

Vďaka! Mať dobré projekty na predvádzanie je samozrejme výhodou. Snažím sa okolo projektov postaviť príbeh, nakresliť zaujímavé podklady a koncepty, trochu nahliadnuť do diania v zákulisí a ukázať trochu svoju postavu. Pomerne veľa mi pomohol aj môj dobrý priateľ James Dickie, ktorý urobil všetko pre kódovanie a mal niekoľko skvelých nápadov a postrehov.

Stránka Google Santa Tracker bola veľkým hitom. Ako vznikol projekt?

Tím služby Mapy Google prišiel do Upperquadu na jeseň roku 2012 a opýtal sa, či má tím nejaké dobré nápady na dovolenku. Hlavná myšlienka aplikácie Santa Tracker - stránky, kde mohli deti sledovať Santu, keď cestoval po svete a rozdával darčeky - už bol. Ale rýchlo sme si uvedomili, že na vybudovanie napätia pred 24. potrebujeme akúsi platformu, a tak sme prišli s myšlienkou Santa’s Village. V roku 2012 mala Santa’s Village niekoľko hier a scén, ale v roku 2013 sme vyšli naplno, vytvorili 24 jedinečných zážitkov a celú dedinu premenili na adventný kalendár.

A - bez použitia slova „mágia“ - ako web funguje?

Pre mňa je „mágia“ správne slovo. Sám sám nekódujem, takže nemôžem ísť do konkrétnych podrobností, ale mali sme takú úžasnú skupinu vývojárov, ktorí boli schopní pretaviť všetky tie šialené nápady, ktoré sme do nich vrhli. Nakoniec sa im dokonca podarilo dosiahnuť, aby celá stránka (hry a všetky) boli plne responzívne, čo je podľa mňa skutočne pozoruhodný výkon.

Tím Santovho projektu bol distribuovaný po celom svete. Aké výzvy to predstavovalo?

Väčšina práce, ktorú som urobila za posledných asi sedem rokov, bola vykonaná mimo pracoviska, takže v tomto okamihu som si už dosť zvykla. Pre mňa to znamená tráviť veľa času na Google Hangouts a celkom dobre som si vypočítal, koľko je hodín v rôznych častiach sveta. Keď sme robili prvý projekt Santa, bol som v Tokiu a rozhodol som sa, že pri získavaní talentov nenechám prekážať geografii. Začal som teda budovať najlepší tím, aký som našiel. Na konci sme mali vedúceho ilustrátora na Novom Zélande a kľúčové osobnosti v Sydney, Chicagu, Reykjavíku, Londýne, Štokholme a na mnohých ďalších miestach. Boli nejaké skoré ráno a neskoré noci, ale nakoniec to všetko vyšlo.

Aká je najväčšia lekcia, ktorú ste sa dozvedeli o práci s tímom z celého sveta?

Asi polovicu svojho dňa trávim na Google Hangouts. Je to pravdepodobne jediný softvér, bez ktorého by som nemohol skutočne fungovať. Nastavovanie pre nových ľudí je jednoduché a ľahké, ale zabijáckou funkciou je pre mňa sústredené zdieľanie obrazovky. Tiež som sa pokúsil použiť nástroje na správu projektov, ako je Basecamp, ale vždy sa vrátim k starému dobrému e-mailu. Jeho jednoduchosť a flexibilita je ťažké prekonať!

Pozeráte sa naprieč webom, koho práca na vás v súčasnosti robí najväčší dojem?

Čo sa týka agentúry, myslím si, že Hello Monday je na vrchole svojej hry. B-Reel, Fi, Odopod (teraz Nurun) zvyčajne produkujú tiež skvelú prácu. Vždy ma baví práca ľudí ako Claudio Guglieri, Anthony Goodwin a Brijan Powell a vlastne som mala to šťastie pracovať so všetkými na rôznych projektoch.

Aké je tajomstvo pestovania najlepších fúzov?

Nehoľte sa.

Slová: Martin Cooper

Tento článok sa pôvodne objavil v čistom čísle časopisu 257.

Odporučiť
6 spôsobov, ako kritizovať svoj vlastný dizajn
Čítaj Viac

6 spôsobov, ako kritizovať svoj vlastný dizajn

Len málo vecí je pre mňa tre ujúcejších ako kritika dizajnu. Z tohto tlaku však prichádzajú nové hľadi ká, akčné položky a celkovo prí nejší prod...
Čo inšpiruje najväčších návrhárov v odbore?
Čítaj Viac

Čo inšpiruje najväčších návrhárov v odbore?

Môžete i prezrieť niektoré z najlepších blogov tumblr pre návrhárov; prechádzať ich webovými tránkami a rozoberať ich prácu čo najviac, ale čo kutočne inšp...
10 nástrojov pre webdizajn na august 2018
Čítaj Viac

10 nástrojov pre webdizajn na august 2018

Ak te niekedy pracovali vo veľkej poločno ti, pravdepodobne te a tretli o ituáciou, keď zmizli rozhodujúce informácie o tom, ako niečo funguje - preto a tento me iac pozrieme na lab, no...