Ako dizajn postáv formoval náš svet

Autor: Peter Berry
Dátum Stvorenia: 14 V Júli 2021
Dátum Aktualizácie: 13 Smieť 2024
Anonim
Is Free Energy Possible? We put this infinite energy engine to test.  | Liberty Engine #2
Video: Is Free Energy Possible? We put this infinite energy engine to test. | Liberty Engine #2

Obsah

Pamätáte si na dni, keď bol internet taký pomalý, že načítanie jedného obrázka trvalo niekoľko minút, museli ste hodinu vopred vedieť, ktorú skladbu si chcete vypočuť na Napsteri, a video vôbec neprichádzalo do úvahy? Len asi pred desaťročím a pol, na úsvite digitálneho veku, sme nadšene počúvali vytáčacie tóny našich 56k modemov ladiacich do nového sveta a netrpezlivo čakali na privítanie hŕstkou pixelov.

Novému plemenu figurálneho dizajnu na prelome tisícročí dominovali priateľské, abstraktné a ploché postavy, ktoré boli tak výrazne redukované, že takmer hraničili s typografiou. Znaky boli tvorené objemnými obdĺžnikovými pixelmi, akoby chceli osláviť nové médium obrazovky počítača.

Zároveň sa vyhli všetkým naratívnym, biografickým alebo kultúrnym súvislostiam, fungujúcim čisto z hľadiska príťažlivosti. Presne táto kvalita ich nastavila tak, aby sa stali hlavnými hráčmi v novej, minimálnej, ale zároveň vysoko emotívnej estetike, ktorá sa odvtedy rozšírila po vizuálnom svete.


Niektoré z najpamätnejších postáv tej doby navrhli typografi ako Büro Destruct. Švajčiarska agentúra pre grafický dizajn patrila k tým, ktorí boli na čele redukovaného figuratívneho dizajnu a popri nových typoch písma vydávali veľmi minimálne geometrické znaky.

Má zmysel rozumieť estetike dizajnu postáv z hľadiska komunikácie. Anglické slovo ‘charakter’ má svoje významy. Opisuje kódovanú ikonu v systéme jazyka, obrazové znázornenie i osobnosť. Naplnenie všetkých troch kvalít bolo charakteristickou črtou týchto raných postáv na internete. Postavy museli fungovať ako náhrada jazyka - akoby svojou univerzálnou príťažlivosťou mohli prekročiť kultúrne rozdiely a jazykové hranice a vytvoriť grafické esperanto, ktoré by nás všetkých postavilo do jednej globálnej dediny.


Tretí význam slova, personifikácia, súvisel s myšlienkou, že internet otvára nový virtuálny svet, v ktorom sú tieto postavy údajne doma. Je to najkomplexnejší koncept charakteru a privádza nás ku kontroverznej otázke, či môžu byť ľudia graficky znázornení avatarmi.

Nenaratívni maskoti

Predtým, ako internet dal postavám nové územie na osídlenie, bolo ich prirodzené prostredie hlavne v animovaných alebo komiksových svetoch, v podobe komerčných maskotov alebo videohier. Space Invaders - jedna z prvých a najikonickejších arkádových hier, ktoré priniesli vizuál postáv - bola predovšetkým o hravom skrotení našej technologickej úzkosti. Neznáme bolo zjavne predstavované ako archetypická nepriateľská mimozemská rasa blížiaca sa k nášmu svetu.

Dizajn mimozemšťanov bol zameraný na antropomorfizáciu niekoľkých pixelov, čím sa vytvoril ikonický logotyp, ktorý pokračuje v komunikácii s generáciami aj v súčasnosti. Naproti tomu grafické znázornenie hráča nebolo nič iné ako pixelová ikona pištole strieľajúcej do neba. Myšlienka zastúpenia úplne neexistovala.


Grafické romány, komiksy a animovaný priemysel vytvorili nekonečný prúd ikonických postáv, ktoré neustále dominujú populárnej kultúre. Ale tieto žánre podrobujú svoje postavy prísnemu rozprávaniu a životopisu. Naše porozumenie sa im riadi znalosťou ich vzorcov správania, cieľov, potrieb a ich interakcie s ostatnými. V tomto sa charakterová ikonológia internetu zásadne líšila - postavy tu boli závislé iba od vytvorenia vizuálneho spojenia a nemali nám čo povedať, iba „ahoj“.

Prerezávanie bieleho šumu

Postavy internetového boomu mali v skutočnosti oveľa viac spoločné s myšlienkou komerčného maskota. História tohto fenoménu sa začala Michelin Manom. V roku 1894 hromada pneumatík pripomenula bratom, ktorí podnikali, stojaceho muža a prvý maskot, ktorý kedy vyvinula spoločnosť, keď sa zrodila tvár značky.

Nasledovala lavína nových maskotov. Znaky na obilných škatuliach; Ronald McDonald, kostým a grafika; Esso Tiger, vyfúknutý z miery na streche čerpacích staníc; a čokoládové bytosti v tvare kvapky pre M & Ms sú len niekoľkými príkladmi maskotov, ktoré sú dnes globálne známe. Maskot je fenomén, ktorému sa dá najlepšie porozumieť z hľadiska vizuálnej komunikácie. Teória pozícií, ktorá v marketingu prevláda od 70. rokov 20. storočia, využíva príklad balónovej masovej komunikácie, ktorá čoraz viac sťažuje prístup akejkoľvek správy k príjemcovi.

Na to, aby značka uspela, potrebuje sústredenú a jednoduchú pozíciu, ktorá ju odlišuje od všetkých ostatných, čím je v mysli spotrebiteľa jedinečná. Len jasná, priama správa môže prekonať rastúci biely šum informačného preťaženia, aby sa dostala k spotrebiteľovi. A maskoti boli koncipovaní ako dôležití partneri v tomto procese.

Teória poznania môže tiež vylepšiť naše chápanie toho, ako postavy komunikujú na internete. Vizuály postáv, ktoré sa objavili online, posilnili redukovaný a minimálny vzor tváre, estetiku, ktorá bola spojená so samotným počiatkom obrazovej kultúry. Tieto vzorce boli kľúčom ku komunikácii bez slov, upriamili našu pozornosť na webové stránky. Pôsobili nie ako forma ľudskej reprezentácie, ale ako inkarnácia bytostí žijúcich vo virtuálnom svete - boli priateľskými vrátnikmi, fungovali skôr ako maska ​​alebo maskot ako naratívne postavy v animáciách a komiksoch.

Samozrejme, vykúzliť túto mantru dnes sa zdá byť anachronické. Teraz sme už zvyknutí na okamžité fotografovanie a videozáznamy, kedykoľvek a kdekoľvek to chceme. Nahrávame, zdieľame a znásobujeme nekonečný prúd fotografií, ktoré zobrazujú naše jedlo, domácich miláčikov a naše tváre. Zdá sa, že už nie je potrebná redukovaná alebo abstraktná reprezentácia. Kam sa teda podeli všetky postavy?

Presun do reality

Túžba vymaniť sa z internetu prišla na začiatku svojej histórie. Mestské dizajnérske hračky - priame preklady digitálneho perfekcionizmu s ich minimálnymi geometrickými tvarmi - zaznamenali svoj vrchol popularity hneď na začiatku tisícročia.

Renomovaní západní protagonisti ako James Jarvis, Pete Fowler, Nathan Jurevicius a Kaws, ktorí vyrastali z kultúrneho fenoménu, ktorý vznikol v Hongkongu, uviedli obsadenie postáv, ktoré boli zvečnené vo vinyle a stali sa vyhľadávanými zbierkovými predmetmi.

Ako protiklad k často sterilnému, masovo vyrábanému pocitu mestského vinylu nasledovala vlna plyšových, ručne vyrobených, dizajnérskych plyšových bábik. Najvýznamnejšie sú David Horvath a Sun-Min Kim’s Uglydolls, ktorí počas vzťahu páru na diaľku začínali ako osobní poslovia lásky, ale stali sa hlavným produktom.

Od tej chvíle bolo zrejmé, že ďalším krokom bude proporcionálne narásť a kostýmy postáv z rúk návrhárov ako FriendsWithYou a Doma čoskoro inšpirovali mnohých umelcov k prevedeniu ich dvojrozmerných postáv do skutočného sveta.

V roku 2006 sme vytvorili PictoOrphanage, rodinu 30 kostýmov založených na dizajnoch postáv rôznych umelcov, vyzdvihnutých osobnými darcami z dvojrozmerného sveta do nášho trojrozmerného. Spoločne možno všetky tieto stratégie považovať za spôsoby transmisie virtuálneho sveta internetu (alebo iného plochého obrazu všeobecne) do našej reality. V poslednej dobe čoraz viac digitálnych umelcov začalo skúmať analógové techniky, čím spochybnilo priepasť medzi digitálnymi a analógovými a predvídalo smer k postdigitalizmu.

Nina Braun a Anna Hrachovec vnášajú do precízneho pletacieho remesla grafické štruktúry a smelosť. Roman Klonek prevádza svoje digitalizované náčrty do drevorytov a Bakea získal uznanie za svoje digitálne ilustrácie sépiových príšer s tromi očami prostredníctvom sociálnych médií, zatiaľ čo jeho skutočná vášeň spočíva v premene na „taxidermies“. Mnoho umelcov vektorizuje svoje náčrty pred maľovaním na plátno. Zoznam môže byť nekonečný.

Aj keď všetky tieto diela možno vnímať ako číre analógové objekty, ich väzby s digitálnym estetickým prostriedkom alebo nástrojom ich transformujú do komentára o nestálom stave ľubovoľného digitálneho obrazu, pre ktorý platí pravidlo: keď je napájanie vypnuté, bude preč. Prechod na analógové médiá pomáha predĺžiť životnosť.

Maskoti a pouličné umenie

Ďalšou stratégiou mnohých umelcov pri hľadaní rozpoznateľnej postavy je vybudovanie spoločného vizuálneho slovníka, ktorý zdieľajú so svojím publikom. Postavy často pripomínajú populárnych komerčných maskotov, s malými obmenami a úpravami, ktoré ich oslobodzujú od produktu, ktorý v minulosti predstavovali.

Hravé citovanie, remixovanie, dekonštrukciu a ozvenu zavedených maskotov možno vidieť vo falošných japonských dizajnoch výrobkov Juana Molineta alebo v „maličkej“ sérii Osiana Efnisiena. V roku 2003 predstavila Doma mierne pozmenenú verziu Ronalda McDonalda ako kandidáta na prezidenta v časoch argentínskeho bankrotu. Jeho animované reklamy a pouličné kampane kritizovali zníženie ekonomiky na produkciu hovädzieho mäsa a neprinášanie novej šance nádejnej generácii. Pokračujúca séria oznámení komunitnej služby Illustrator Jeremyville vrhá ikonických maskotov, ktorí robia zmierovacie gestá a snažia sa tak napraviť škody, ktoré spôsobili ako zástupcovia svojich materských značiek.

V roku 2013 spoločnosť Pictoplasma vytvorila inštaláciu White Noise Serials; použitie 500 znakov rôznych návrhárov na prázdne obaly a nič viac ako samotné postavy. Všetky tieto príklady manipulovali s pôvodným maskotom a zmenou nepatrných detailov alebo ich uvedením do nových kontextov dokázali vyvolať u divákov úplne odlišné významy a asociácie.

Mestskí umelci, ktorí sa obracajú do ulíc, vytvorili svoje odlišné postavy ako maskoti, vrátane The London Police, Flying Förtress, D * Face a Buff Monster. Pouličné umenie stojí v priamej konkurencii s brandingom - prax začala ako opätovné vlastníctvo verejného priestoru, ktorý tak vizuálne dominoval reklame.

Uplatnením rovnakej metódy ako značka - umiestnenie jasnej správy s maskotom - pouliční umelci obrátili prostriedky reklamy proti svojej veci. Spojenie medzi nimi je vidieť v zákone o čistom meste, ktorý zaviedlo São Paulo v roku 2006 a v ktorom bola zakázaná a odstránená reklama z verejného priestoru a s ním aj celé mestské umenie.

Umelec mr clement predstavuje svoju zajačiu postavu Petit Lapin ako všeobecný zajačí tvar, obyčajný biely a takmer bezvýrazný. Je to, akoby to bola prázdna biela obrazovka, ktorá sa ponúka našim projekciám a túžbam. Napriek tomu ho pri svojej práci používa ako maskota. Produkciou obrazov, komiksov, sôch a hračiek vytvára pán Clement rastúce umelecké dielo, ktoré sa točí okolo postavy ako prázdnej škrupiny.

Od dekonštruktívnej kritiky maskota cez rekultiváciu verejného priestoru sa maskoti začínajú rozvádzať od združení výrobkov a stáť si za svojím. To sa stáva najzrejmejším v prípadoch, keď postava zjavne funguje ako alter-ego na maskovanie alebo nahradenie umelca.

Napríklad Cherry - spevák virtuálnej elektro-popovej skupiny Studio Killers - už nejaký čas koluje ako grafická vizuálna identita na webe a v animovaných hudobných videách. Fanúšikovia boli držaní v tme, pokiaľ ide o jej skutočného tvorcu.

Keď sa umelkyňa v pozadí Cherry odhalila počas rozhovoru na konferencii Pictoplasma, vysvetlila, ako bola postava pôvodne vytvorená ako alter-ego - jej fantázia o žene, ktorá je úplne v pohode a odlišuje sa od ženského stereotypu. Možno ďalšia etapa vývoja maskotov bude bodom, v ktorom sa tvorca a postava stali úplne nerozoznateľnými.

Slová: Lars Denicke a Peter Thaler

Lars a Peter sú spoluzakladatelia spoločnosti Pictoplasma, jedinečnej organizácie špecializujúcej sa na súčasný dizajn postáv, ktorá pracuje v oblasti publikovania, podujatí a výstav. Renomovaná Berlínska konferencia a festival oslavuje tento rok svoje 10. výročie. Tento článok sa pôvodne objavil v čísle 227 Computer Arts.

Odporúčame
66 vynikajúcich tutoriálov pre Photoshop, ktoré môžete vyskúšať
Zistiť

66 vynikajúcich tutoriálov pre Photoshop, ktoré môžete vyskúšať

Výukové programy pre Photo hop môžu využívať všetci používatelia, nech už majú akékoľvek kú eno ti. Pretože je to aplikácia bohatá na ná troje a ...
Prvých päť mýtov o štíhlom štarte
Zistiť

Prvých päť mýtov o štíhlom štarte

Hnutie Lean tartup, ktoré je inkubované v The Valley, naberá na obrátkach a ukazuje všetky náznaky zmeny v pô obe riadenia firiem na celom vete. Princípy štíhlo...
Sprievodca študentom pre prácu v špičkovej agentúre
Zistiť

Sprievodca študentom pre prácu v špičkovej agentúre

Byť kreatívnym študentom je zvláštny pocit. Na jednej trane máte pocit, že už máte ú pech. Napokon te a do tali na kurz, čo amo o ebe nie je zlý výkon. Tvrdo te prac...