Zvukový dizajn: prečo chcú kreatívci stále navrhovať hudbu

Autor: John Stephens
Dátum Stvorenia: 21 Január 2021
Dátum Aktualizácie: 17 Smieť 2024
Anonim
Zvukový dizajn: prečo chcú kreatívci stále navrhovať hudbu - Tvorivé
Zvukový dizajn: prečo chcú kreatívci stále navrhovať hudbu - Tvorivé

Obsah

Predstavte si, že by vás na konci 20. storočia požiadali, aby ste časovú kapsulu naplnili artefaktmi grafického dizajnu, ktoré evokovali ducha prvých sto rokov modernej doby. Čo by si zaradil? Hodili by ste pol tucta klasických log, nejaké švajčiarske plagáty a pravdepodobne niečo od Miltona Glasera, Paula Randa alebo Saula Bassa.

Zahrnuli by ste tiež niekoľko obalov albumov: grafický dizajn 20. storočia bez obalov albumov je ako futbalový zápas bez lopty - nemysliteľné. Museli by ste zahrnúť Sgt Pepper, možno Never Mind the Bollocks, Joy Division, Nirvana, Oasis alebo Blur sleeve, niečo z amerického hip-hopu. Ide o to, že by ste sa nechali rozmaznávať výberom.

Grafický dizajn 20. storočia bez obalov albumov je ako futbalový zápas bez lopty - nemysliteľné

Teraz si predstavte, že robíte tú istú úlohu aj počas prvých 13 rokov 21. storočia. Čo by ste umiestnili do lesklej titánovej nádoby? Zahrniete počítačovú hru, používateľské rozhranie z iPhone, logo Google, možno stránku na Facebooku alebo MySpace. Zahrnuli by ste však nejaké obaly albumov? Divím sa.


Nie je to tak, akoby obaly albumov už neexistovali. Vyrába sa, vydáva a spotrebuje sa viac hudby ako kedykoľvek predtým. Nahrávacie spoločnosti stále podnikajú. Lady Gaga a Beyoncé sú svetové superhviezdy a rovnako populárne ako popové giganty minulosti. Napriek sťahovaniu a príchodu streamovacích služieb si ľudia stále kupujú CD, vinylové LP a krabičky plné LP, CD, DVD a brožúr. A tu na Creative Bloq každý týždeň oslavujeme najlepšie obrázky albumov.

Ale niečo sa stalo s obalom albumu. Už to nie je stredobodom vydania nového albumu. Teraz je to len časť bublajúceho guláša ingrediencií, ktoré môžu zahŕňať web, aplikáciu, kanál YouTube, televíznu reklamu - dokonca aj tovar. Zdá sa, že sme sa dostali do štádia, keď je tričko alebo bejzbalová čiapka rovnako dôležité ako obal albumu. Možno je dokonca pravda, že v tričkách a šiltovkách je viac peňazí ako v rekordných predajoch.


Pre mnohých hudobných fanúšikov však stále záleží na obale albumu. A samozrejme, pre grafikov a tých, ktorí sa zaoberajú hudobným dizajnom, je obal albumu stále považovaný za dôležité ihrisko pre experimentovanie a slobodu prejavu.

Ak však pripustíme, že hlavnou - ak nie jedinou - časťou grafického dizajnéra je produkovať niečo „grafické“, aký to má zmysel byť hudobným dizajnérom, keď sú hlavnými odbytiskami poštové známky JPEG online? Grafickí dizajnéri stále chcú navrhovať hudbu. Aký je dôvod?

Pohľad nahrávacej spoločnosti

Vybavený iPhone plným súborov MP3 a kópiou kábla Wired pod pažou (kedysi by to bolo NME, ale ak chcete vedieť, čo sa dnes deje v hudobnom priemysle, prečítajte si Wired), vydal som sa nájsť zistiť, čo to znamená byť hudobným dizajnérom v dobe okamžitého sťahovania. Moja prvá zastávka bola v hudobnom priemysle.

Hľadanie som začal rozhovorom s Danom Sandersom v spoločnosti Virgin EMI Records. Sanders je kreatívnym riaditeľom značky. Navrhuje a umelecky riadi veľké projekty a zadáva kampane za množstvo činov tejto značky. Medzi umelcov podpísaných do skupiny Virgin patria Bastille, Emeli Sandé, Lorde, Arcade Fire a Massive Attack. Táto kedysi nezávislá značka, ktorá vznikla z éteru hippies mladého Richarda Bransona, je teraz súčasťou Universal, jedného z najväčších svetových zábavných konglomerátov.


Spýtal som sa Sandersa, aké výzvy čelia internému umeleckému riaditeľovi v digitálnom veku. „Pretože digitálna spotreba rastie exponenciálne,“ poznamenáva, „je čoraz dôležitejšie vybudovať pre umelca silnú a súdržnú vizuálnu identitu a je dôležité, aby odkaz zostal rovnaký - možno aj trochu opakujúci sa - na mnohých platformách.“ “

Rovnako ako všetci hudobní dizajnéri, aj Sanders má dvoch „klientov“ - vydavateľstvá, ktoré jej vyplácajú plat, a umelcov, ktorých hudbu propaguje. Ciele týchto dvoch strán nie sú vždy zlučiteľné. Na jednej strane, na pozadí nízkonákladového streamovania a nelegálneho sťahovania, sú nahrávacie spoločnosti čoraz horlivejšie pri hľadaní väčšieho predaja. Hudobníci zároveň inklinujú skôr k tomu, aby chceli skôr obaly a obrázky kampaní, ktoré odrážajú ich hudbu, než aby sa držali komerčných noriem.

Pretože digitálna spotreba rastie exponenciálne, je čoraz dôležitejšie budovať silnú a súdržnú vizuálnu identitu umelca

Ako sa Sanders vyrovnáva s týmito, niekedy konkurenčnými požiadavkami? „Myslím si, že umelci považujú vizuálny výstup za delikátne čistý a okázalý prejav svojho hudobného umenia; niečo, v čom by sa ich fanúšikovia mohli luxusne baviť; niečo, čo ich hudobný výstup vylepšuje a zosilňuje,“ hovorí.

"V minulosti si myslím, že tieto výrazy neboli menej zaťažené obchodnou zodpovednosťou. Dnes sa na veľmi preplnenom trhu a vo svete zameranom viac na výsledky umelci a značky viac spolupracujú pri využívaní kreatívneho smeru pri oslovovaní nového publika. Toto bolo obzvlášť viditeľné pri výbuchu digitálu, pretože je to hlavný zdroj spotreby hudby v publiku mládeže. ““

Rola Sandersa v spoločnosti Virgin zahŕňa úzku spoluprácu s externými dizajnérmi. Čo hľadá v kreatívach, s ktorými pracuje? „Hľadám nápady a aplikácie, ktoré sa líšia od všetkého ostatného,“ hovorí. „Slepé ihriská pre viac dizajnérov sa v dnešnej dobe cítia tak zle a často prinášajú recyklované nápady. To znamená, že občas dostanete vražedné ihrisko, keď hudba skutočne zaujala dizajnérovu fantáziu - a to je vynikajúca vec, keď sa to stane.“

Rodina obalov

Na druhom konci priemyselného spektra je spoločnosť Mute Records. Bol založený na konci 70. rokov a dodnes zostáva majákom nezávislosti, radikalizmu a hudobných inovácií. Zatiaľ čo iné označenia napodobňujú obchodné spôsoby obrovských spoločností, Mute si zachováva zdravú dávku post-punkového anarchizmu. Mute, známy ako priekopník techna a elektronickej hudby, vydal nahrávky od rôznych umelcov ako Depeche Mode, Goldfrapp, Can a Diamanda Galás.

Pre Paula A. Taylora, ktorý má na starosti obal a vizuálnu reprezentáciu štítku, je prioritou „prísť na koniec s niečím, čo podľa umelca predstavuje album, čo Daniel Miller [zakladateľ Mute] považuje za zaujímavé a náročné - a funguje, keď má veľkosť miniatúry - a niečo, čo marketingové oddelenie môže zblázniť, aby ho mohlo predať. “

Ako som sa Taylor pýtal, ako zvláda konkurenčné požiadavky na balenie fyzickej hudby v porovnaní s digitálnymi? „V prvom rade,“ hovorí, „digitál je o pripomenutí ľuďom, že tam je. Veľa času sa umelci pochopiteľne zameriavajú na fyzickú verziu albumu a veľa sa to deje aj u dizajnérov. Takže je dôležité urobiť určite si každý pamätá každý aspekt je rovnako dôležitý ako každý iný. S každým je potrebné zaobchádzať inak, musí však zostať úzky vzťah. Inými slovami, bozkávanie bratrancov a sesterníc je v poriadku, nemusí to vždy byť brat a sestra. “

Nemyslím si, že existuje niečo ako špeciálne balenie. Balíte hudbu vhodným spôsobom pre príslušného príjemcu.

Spoločnosť Mute počas mnohých rokov vyrábala širokú škálu špeciálnych balení a škatúľ - často s vysokými výrobnými hodnotami. Spýtal som sa Taylora, ako sa štítok pozerá na špeciálne balenie: „No, nemyslím si, že existuje niečo ako špeciálne balenie,“ uvažuje. „Vnímam to ako vhodný obal. Balíte hudbu vhodným spôsobom pre príslušného príjemcu.

„Stále si myslím, že streamovanie sa snaží nájsť vhodný obal, ale keď ho nájde, bude to neuveriteľne zaujímavé. Súbory na stiahnutie nikdy nenašli vhodný obal, a preto sťahovanie nakoniec zlyhá. Vidím, že sťahovanie mizne skôr ako CD a nikdy sa nedostane druhý vietor ako kazety sa zdá byť nepochopiteľne stále - aj keď kazety sú podľa mňa pekné. Súbory na stiahnutie sú čisto funkčné a estetické, takže kto by chcel stiahnutie, keď môžete mať stream? “

Pohľad dizajnéra

Ak prijmeme dôležitosť dizajnu obálky záznamu ako testovacieho pracoviska a laboratória pre grafické experimenty (uvažujte o grafickom dizajne bez Nevilla Brodyho, Petera Savilla, Stefana Sagmeistera, z ktorých všetci navrhli rukávy už v ranej kariére), potom je zrejmé, príliš dôležité na to, aby sme mohli prestať pracovať ako nejaká lodenica v postindustriálnom britskom námornom prístave. Našťastie stále existujú grafickí dizajnéri, ktorí sa venujú používaniu obalov ako spôsobu vytvárania nových vizuálnych jazykov a kódov, aj keď to ich živenie nikdy nebolo zložitejšie.

Jednou z vedúcich osobností v tejto oblasti je Gez Saint, zakladateľ a kreatívny riaditeľ spoločnosti Big Active. Za posledných 12 mesiacov jeho štúdio navrhlo obaly pre Goldfrapp, White Lies, London Grammar, Haim, The Family Rain a Felix Da Housecat.

Saint je optimista: „Hmatateľná povaha vlastneného a zbožňovaného artefaktu sa opäť teší návalu obnoveného záujmu,“ poznamenáva. "Streamovacie a sociálne a mobilné formáty súčasne menia povahu toho, čo sa deje na digitálnej stránke veci. Pre digitálnych domorodcov, ktorí používajú web ako prostredie na vytváranie a zdieľanie, je cesta vpred pravdepodobne viac o nahrávaní." než sťahovanie. “

Rukávy Big Active sú vizuálne bohaté, často využívajúce ostré mozgy
ilustrácia na vytvorenie pôsobivých vizuálnych kontrapunktov k hudbe, ktorú obklopujú. Saint však nehmotnú oblasť digitálnej hudby vníma skôr ako stimul pre inteligentnejšie myslenie ako ako kreatívnu slepú uličku: „Dizajnéri sa musia prispôsobiť, stať sa proaktívnymi, prijať nové pozitívne prístupy a zmeniť svoje spôsoby myslenia,“ žiada .

Varuje tiež pred nostalgiou a hviezdnym pohľadom na retro umenie obalov: „Jednoducho to nekrája to, čo by prialo starým dobrým časom, keď sa grafickí dizajnéri sústredili iba na obal,“ tvrdí. „Toto zmýšľanie je zhovievavé a neudržateľné - svet sa posunul ďalej. Nový hudobný dizajn sa zameriava na vytváranie partnerstiev s umelcami a vydavateľskými spoločnosťami s cieľom vytvárať obsah a angažovanosť, ktorá sa bude dať ruka v ruke so spôsobom, akým hudbu baví a konzumuje - fanúšikov - v akejkoľvek forme, ktorá by mohla mať. “

Podľa názoru Saint sa aspoň jedna vec nezmenila: „Na svojej najzásadnejšej úrovni v digitálnom priestore,“ hovorí, „ide stále o vytvorenie definujúceho obrazu a jeho vyjadrenie vo forme„ balenia “produktu. z hľadiska najzákladnejších požiadaviek si uvedomujeme, že rozsah digitálnych balíčkov má tendenciu byť približne rovnakého rozsahu ako poštové známky - čo znamená, že musia byť skutočne graficky efektívne, “pokračuje.

„Aj spôsob, akým ľudia interagujú s umeleckými dielami v digitálnom prostredí, sa líši od tlače - myslím tu hlavne na mobilné zariadenia, tablety a podobne. Angažovanosť je oveľa skúsenejšia a existuje väčšia príležitosť na vytváranie a zdieľanie. „

Labutia pieseň

Anglo-nórske duo Non-Format - Jon Forss a Kjell Ekhorn - produkuje vizuálne bohaté a dramatické obaly pre rôznych hudobníkov od roku 2000. Štúdio je všeobecne známe pre svoju vysoko koncepčnú, umelecky zameranú fotografiu a dôkladnú typografiu.
- dielo, ktoré si vyžaduje špičkovú reprodukciu a veľké plátno, na ktoré sa dá natiahnuť.

Ako som sa pýtal, ako dvojica zabezpečí, že ich dizajn prežije napríklad preklad do JPEG v iTunes? „Je určite pravda, že medzi tlačeným kusom balenia a štvorcom s veľkosťou 220 pixelov v službe iTunes existuje obrovský rozdiel, na čo pamätáme viac ako pred niekoľkými rokmi,“ tvrdia. „Ak pracujeme na obaloch a vieme, že to bude iba digitálne, budeme s tým zaobchádzať trochu inak, ako by sme to robili, keby sme vedeli, že bude aj CD a možno aj vinylová LP verzia.“

Rovnako ako Saint, ani Forss a Ekhorn nie sú porazeneckí. Obnovený záujem o vinylové a špeciálne vydanie obalov im priniesol veľa príležitostí. „Namiesto obvyklých diskov CD sa čoraz častejšie vyžaduje, aby sme navrhli špeciálne vinylové obaly a digitálny obal,“ poznamenávajú. „Ak je to labutí spev hudobných obalov, potom je to skutočne pekný obal.“

Non-Format sa možno stali uznávanými majstrami obalu albumu, ale netvrdia, že zvládli digitálnu prezentáciu hudby. Zdá sa, že ani nikto iný. Realita pre používateľov sťahovacích alebo streamovacích kanálov je stále scvrknutá hlava JPEG: „Vstupujeme do obdobia, keď sa zdá, že priemysel nie je schopný rozhodnúť sa, čo by digitálne obaly presne mali - alebo by mohli byť -“ Naformátujte poznámky.

„Prirodzene si vyžaduje čas, aby sme prišli na to, čo nový formát môže priniesť na stôl, a zatiaľ sme skutočne„ nevideli svetlo “, pokiaľ ide o to, čo môže digitálny obal urobiť, aby sa zlepšil zážitok z počúvania. Niekedy v blízkej budúcnosti sa môže myšlienka, že hudbu musí sprevádzať fyzické balenie, javiť ako absurdná. ““

Je to blízko môjho vlastného pohľadu. Ako celoživotný spotrebiteľ hudby a ako niekto, kto je stále príležitostným dizajnérom obalov platní (o tejto téme som napísal aj štyri knihy), dnes žijem šťastne vo svete hudby bez fyzického balenia. Používam platené služby streamovania a sťahovania a bez nich by som považoval život za nepredstaviteľný. Pre mňa koniec fyzického balenia vnímam ako akési oslobodenie. Moja zbierka vinylov, CD a škatúľ pokrývajúcich sa poličkách čoraz viac vyzerá nadbytočne - iba nostalgia mi bráni vyložiť ich.

Nová nehmotnosť hudby mi umožňuje mať k nej ešte dôvernejší vzťah. Sústredím sa iba na zvuk a môžem sa slobodne oddávať hudbe spôsobom, ktorý pri zabalenej hudbe nie je možný. Tiež ma teší, že som bez chaotického podnikania vracania platní do pôvodných obalov a neustáleho strachu z poškodenia hracích povrchov.

Stále sa obávam o budúcnosť grafického dizajnu. Bez hudobného obalu ako experimentálnej zóny, odkiaľ bude Peter Savilles budúcnosti? Ako bude v grafickom dizajne nájdená porovnateľná platforma pre úplnú inováciu? Shorn rekordných rukávov, mínus vášnivé nezávislé vydavateľstvá a bez hudobníkov milujúcich obal? Grafický dizajn samozrejme prežije. Vždy to tak je. Bude to však také bohaté a rozmanité?

Slová: Adrian Shaughnessy

Adrian Shaughnessy je grafický dizajnér, spisovateľ a pedagóg. Napísal a umelecky režíroval množstvo kníh o dizajne. Prednáša rozsiahle po celom svete a je lektorom grafického dizajnu na Royal College of Art v Londýne.Tento článok sa pôvodne objavil v čísle 225 v odbore Počítačové umenie.

Fascinujúce Príspevky
5 vražedných spôsobov použitia prekrytí
Čítať

5 vražedných spôsobov použitia prekrytí

Prekrytia ú kvelým riešením na to, aby te používateľovi po kytli chvíľu ú tredenej interakcie, alebo v prípade modálnych po tupov požiadali používateľa, ab...
4 lekcie, ktoré by sa mali naučiť všetci mladší dizajnéri
Čítať

4 lekcie, ktoré by sa mali naučiť všetci mladší dizajnéri

Londýn ke štúdio Made Thought nedávno zí kalo prvé mie to v rebríčku Computer Art ’2015 UK tudio - takže kto by radšej požiadal o špičkové priemy elné rady pre ...
10 odvážnych príkladov neónového dizajnu
Čítať

10 odvážnych príkladov neónového dizajnu

Vybrať právnu paletu farieb pre voju dizajnér ku prácu je vždy ťažké rozhodnutie. Zatiaľ čo niektoré upredno tňujú nenápadnejších, iné a rozhodnú pre ...