Slovník pojmov webhostingu: Sprievodca terminológiou hostenia

Autor: Louise Ward
Dátum Stvorenia: 3 Február 2021
Dátum Aktualizácie: 18 Smieť 2024
Anonim
Slovník pojmov webhostingu: Sprievodca terminológiou hostenia - Tvorivé
Slovník pojmov webhostingu: Sprievodca terminológiou hostenia - Tvorivé

Obsah

Hľadáte vytvorenie svojej prvej webovej stránky? Pretože toľko spoločností, ktoré poskytujú webhosting, súťaží o vaše podnikanie, je ťažké vedieť, ktoré si zvoliť. V našom sprievodcovi žargónom zjednodušujeme výrazy, s ktorými sa stretnete pri hľadaní dokonalého hostiteľa webu pre váš kreatívny web.

01. Webhostingové služby

Keď navštívite web pomocou webového prehliadača, požadujete, aby vám vzdialený server poslal súbory, ktoré tvoria webovú stránku.

Súbory stránok sa ukladajú na serveroch, ktorými sú počítače pripojené k internetu nepretržite. Spoločnosť poskytujúca webhosting vám prenajme priestor pre vaše stránky na jednom zo svojich serverov, zvyčajne za mesačný poplatok.

02. Zdieľaný webhosting


Prenájom celého servera by bol nákladný, takže väčšina ľudí používa zdieľaný webhosting. Váš web sa bude nachádzať na serveri zdieľanom stovkami alebo dokonca tisíckami ľudí.

Zdieľaný webhosting je lacný. Málokedy potrebujete niečo väčšie, pokiaľ nepoužívate rušný internetový obchod. Stále je však dôležité zvoliť si renomovanú spoločnosť, ktorá neumiestňuje príliš veľa webových stránok, ktoré všetky súperia o zdroje na rovnakom serveri.

03. Dedikovaný hosting

Na druhom konci spektra je vyhradený hosting, kde si prenajmete celý server sami. Je neuveriteľne flexibilný a výkon je zvyčajne lepší ako pri zdieľanom webhostingu, ale je drahý a vyžaduje oveľa viac nastavenia a údržby. Ak nemáte na mysli veľmi konkrétne požiadavky, vynechajte vyhradený hosting.


04. VPS hosting

Hostenie VPS (virtuálny privátny server) je ako dom na pol cesty medzi zdieľaným webhostingom a dedikovaným hostingom. Technicky váš web technicky stále zdieľa server s inými ľuďmi, ale získava svoj vlastný nastavený oddiel miesta na disku, času CPU a šírky pásma. Získate väčšiu kontrolu nad softvérom nainštalovaným na serveri, ako je to v prípade zdieľaného webhostingu. Je to rozumná voľba pre malé a stredné podniky, ale pre osobné webové stránky alebo portfóliá je to zvyčajne príliš drahé.

05. Cloudový hosting

Namiesto ukladania vašich webových stránok na jednom serveri ukladá cloudový hosting vaše webové stránky niekde v sieti serverov. Váš web bude zvyčajne duplikovaný a bude k dispozícii na viacerých serveroch, čo potenciálne urýchli jeho návštevu.


Najdôležitejšou výhodou cloudového hostingu je jeho nekonečná škálovateľnosť. Ak sa váš web rýchlo rozrastie, je ľahké si objednať viac miesta na disku alebo šírku pásma. Druhou hlavnou výhodou je nadbytočnosť - váš web nebude v režime offline, ak bude musieť spoločnosť poskytujúca webhosting kvôli údržbe jeden server odstaviť. Nenechajte si ujsť našu ponuku najlepších služieb cloudového úložiska.

06. Neobmedzený hosting

Niektoré spoločnosti ponúkajúce webové stránky ponúkajú neobmedzenú šírku pásma, využitie disku, e-mailové adresy atď. Toto sa označuje ako neobmedzený alebo nemeraný hosting. Všetky však majú zmluvné podmienky, ktoré stanovujú, že hostenie pre spravodlivé použitie skutočne existuje. Takže kdekoľvek uvidíte toto inzerované, mali by ste si to pravdepodobne prečítať ako „neobmedzený hosting - v rozumných medziach“.

07. Zelený hosting

Zelený hosting je typ webhostingu, pri ktorom sa poskytovateľ snaží využívať ekologické technológie. Mimoriadna pozornosť sa venuje zabezpečeniu použitia ekologických materiálov a energetickej efektívnosti serverov.

08. IP adresa

Každému zariadeniu na internete je pridelený jedinečný reťazec čísel a bodiek známy ako adresa IP (internetový protokol). Spravidla sa to líši pri každom pripojení na internet, ale ak máte vyhradenú adresu IP, bude vaša adresa IP vždy rovnaká.

Spoločnosti poskytujúce webhosting zvyčajne ponúkajú za príplatok možnosť vyhradenej adresy IP. Je to najužitočnejšie pri budovaní veľkého obchodu s elektronickým obchodom, pretože na niektorých platformách na spracovanie platieb môže byť požiadavka, aby mal váš web vyhradenú adresu IP.

09. Názov domény

Názov vašej domény (alebo URL) je názov, ktorý používatelia používajú na nájdenie vášho webu, napr. Www.mywebsite.com. Názvy domén sú jedinečné a majú ročný poplatok.

Názov domény si môžete kúpiť od svojej webhostingovej spoločnosti, ale nemusíte. Mnoho ľudí získa svoje doménové meno od samostatného typu spoločnosti, ktorý sa nazýva registrátor doménových mien. Títo registrátori iba predávajú a spravujú názvy domén, ale zvyčajne si účtujú o niečo menej ako spoločnosti poskytujúce webhosting.

Do administračného panela registrátora doménových mien zadáte IP adresu vášho webhostingu, takže keď ľudia prejdú na vami zvolený doménový názov (napr. Www.yourwebsite.com), budú presmerovaní na správny server pre váš web. Nastavovanie je trochu komplikovanejšie, ale zvyčajne môžete získať názov svojej domény lacnejšie, ako keď ho získate od svojho poskytovateľa webhostingu.

10. Šírka pásma

Pri webhostingu šírka pásma označuje množstvo dát prenesených pri návšteve vášho webu ľuďmi. Plány webhostingu určia, koľko šírky pásma každý mesiac získate a koľko navyše musíte zaplatiť, ak prekročíte svoj limit. Na väčšine osobných webov zriedka narazíte na akýkoľvek limit rýchlosti pripojenia, pokiaľ neposkytujete veľké súbory, napríklad videá.

11. CPU

Každý server má najmenej jeden CPU (centrálna procesorová jednotka). Je to časť počítača, ktorá vykonáva všetky výpočty. Veľké alebo zložité webové stránky vyžadujú výkonnejšie procesory a spoločnosti poskytujúce webhosting za ne účtujú viac. Na väčšine webových stránok to však nie je nič, za čo by ste si mali priplatiť.

12. Databáza

Databáza je systém, ktorý archivuje súbory údajov. Niektorý softvér, ktorý možno budete chcieť použiť na vytvorenie a správu svojich webových stránok, bude na ukladanie nastavení používať databázu. Napríklad systém na správu obsahu, ako je WordPress, používa databázu na ukladanie všetkého textu vašich blogových stránok a komentárov. Väčšina webhostingových plánov obsahuje podporu aspoň pre jednu databázu, čo je zvyčajne všetko, čo potrebujete.

13. Miesto na disku

Ďalším faktorom pri výbere hostiteľa webu je, koľko miesta na disku potrebujete. Weby s iba textom nevyužívajú veľa miesta na disku. Keď však pridáte obrázky, videá a stiahnuteľný obsah, zväčšia sa.

14. Nepretržitosť

Uptime je termín používaný na diskusiu o čase, ktorý je server v prevádzke a bez prerušenia. Mali by ste si zvoliť spoločnosť hostujúcu webové stránky, ktorá zaručuje 99,9% dobu prevádzkyschopnosti alebo lepšiu. Niektorí hostitelia zaručia 99,99% alebo dokonca 100% dobu prevádzkyschopnosti, aj keď sú drahší.

15. SSL certifikát

SSL (secure socket layer) je typ šifrovania používaný online, ktorý zaisťuje bezpečnosť údajov odosielaných medzi webovými prehľadávačmi a webovými stránkami a neumožňuje ich čítanie sprostredkujúcimi servermi. Na to, aby to fungovalo na webe, je potrebný certifikát SSL. Ak má web certifikát SSL, je prístupný na adrese https://www.mywebsite.com namiesto http://www.mywebsite.com.

SSL certifikáty sú životne dôležité pre webové stránky elektronického obchodu, kde sa citlivé platobné údaje zasielajú cez internet. Niektoré plány hostenia budú obsahovať certifikát SSL zadarmo. Ostatné si za jednu priplatia.

Existujú tisíce spoločností poskytujúcich webhosting, ktoré sa uchádzajú o vaše podnikanie. Ak však pochopíte všetok žargón, ktorý sa zaoberá webhostingom, uvidíte, že väčšinu týchto poskytovateľov oddeľuje len málo. Pri výbere spoločnosti poskytujúcej webhosting zohľadnite dôležité faktory, ako je cena, spoľahlivosť a reputácia v odbore. Chcete hostiteľa webu, ktorý sa ľahko používa, má vynikajúci zákaznícky servis a môže s vami rásť, ako sa bude rozširovať váš kreatívny web.

Populárne Príspevky
Bezdrôtové predlžovače: Získajte najlepšie pokrytie Wi-Fi v roku 2021
Ďalej

Bezdrôtové predlžovače: Získajte najlepšie pokrytie Wi-Fi v roku 2021

Bezdrôtové predlžovače ú nevyhnutno ťou, ak pravidelne zi ťujete prerušenie pojenia okolo domu alebo štúdia. trategicky umie tnený wifi extender a pripojí k vášmu me...
Adobe Illustrator pre začiatočníkov: 11 najlepších tipov
Ďalej

Adobe Illustrator pre začiatočníkov: 11 najlepších tipov

Adobe Illu trator je ná troj na vektorové kre lenie, čo znamená, že môžete vytvárať umelecké diela, ktoré je možné nekonečne zväčšovať bez traty kvality. J...
Použite brain.js na vytvorenie neurónovej siete
Ďalej

Použite brain.js na vytvorenie neurónovej siete

Brain.j je fanta tický pô ob budovania neurónovej iete. Jednoducho povedané, neurónová ieť je metóda trojového učenia, ktorá funguje podobným pô ...