Máte zmätok v súvislosti s NFT? Vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť

Autor: Louise Ward
Dátum Stvorenia: 9 Február 2021
Dátum Aktualizácie: 18 Smieť 2024
Anonim
NFTs For Beginners in 45 minutes
Video: NFTs For Beginners in 45 minutes

Obsah

Pojem NFT sa v poslednom čase objavuje na všetkých titulkách, často vo vzťahu k nejakým ohromným sumám peňazí (počuli ste už o predaji za 69,3 milióna dolárov?). Možno vás však zaujímalo, o čom je ten povyk. Ak si nie ste istí, čo je NFT - alebo nezastupiteľný token - alebo ako presne funguje, sme tu, aby sme vám pomohli.

Táto príručka vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť o NFT, vrátane toho, čo sú, ako fungujú, prečo vyvolali určité kontroverzie a ako sa môžete zapojiť. Tu si môžete pozrieť naše obľúbené umelecké diela NFT. A ak sa rozhodnete vytvoriť si svoj vlastný, nezabudnite nasadiť tento vynikajúci softvér pre digitálne umenie.

Čo je to NFT?

NFT je v podstate zbierkové digitálne aktívum, ktoré má hodnotu ako forma kryptomeny a ako forma umenia alebo kultúry. Rovnako ako sa umenie považuje za investíciu držiacu hodnotu, v súčasnosti sú to aj NFT. Ale ako?

Najskôr si rozoberme tento pojem. NFT znamená nestriedateľný token - digitálny token, ktorý je typom kryptomeny, podobne ako bitcoin alebo ethereum. Ale na rozdiel od štandardnej mince v bitcoinovom blockchaine je NFT jedinečný a nemožno ho vymeniť za podobný (teda nezastupiteľný).


Čím je teda NFT špeciálnejší ako bežná kryptomena? Súbor ukladá ďalšie informácie, ktoré ho povýšia nad čistú menu a prenesú ho do ríše, no, všetkého, skutočne. Typy NFT sú veľmi rozmanité, ale môžu mať formu digitálneho umenia alebo hudobného súboru - čokoľvek jedinečného, ​​čo je možné digitálne uložiť a myslieť si, že má hodnotu. V zásade sú ako každý iný fyzický zberateľský predmet, ale namiesto toho, aby ste napríklad dostali olejomaľbu na plátne, aby ste si ju zavesili na stenu, dostanete napríklad súbor JPG.

Ako fungujú NFT?

NFT sú súčasťou blockchainu Ethereum, takže sú to jednotlivé tokeny, v ktorých sú uložené ďalšie informácie. Tieto ďalšie informácie sú dôležitou súčasťou, ktorá im umožňuje mať formu umenia, hudby, videa (atď.) Vo forme JPGS, MP3, videí, GIF a ďalších. Pretože majú hodnotu, je možné ich kúpiť a predať rovnako ako iné druhy umenia - a rovnako ako v prípade fyzického umenia, ich hodnotu do veľkej miery určuje trh a dopyt.


To však neznamená, že na trhu je k dispozícii iba jedna digitálna verzia umenia NFT. Rovnakým spôsobom, ako sa vytvárajú, používajú, kupujú a predávajú umelecké výtlačky originálu, sú kópie NFT stále platnými súčasťami blockchainu - nebudú však mať rovnakú hodnotu ako originál.

A nemyslite si, že ste hackli systém kliknutím pravým tlačidlom myši a uložením obrázka NFT. To z vás neurobí milionára, pretože váš stiahnutý súbor nebude obsahovať informácie, ktoré z neho robia súčasť blockchainu Ethereum. Dáva zmysel?

Kde môžem kúpiť NFT tokeny?

NFT sa dajú kúpiť na rôznych platformách a výber, ktorý si vyberiete, bude závisieť od toho, čo chcete kúpiť (napríklad ak si chcete kúpiť bejzbalové karty, najlepšie budete smerovať na web ako karty s digitálnym obchodom, ale predávajú sa aj iné trhy. zovšeobecnenejšie kúsky). Budete potrebovať peňaženku špecifickú pre platformu, na ktorej nakupujete, a budete musieť túto peňaženku naplniť kryptomenou. Ako sa preukázal predaj Beeple’s Everydays - Prvých 5 000 dní v Christies (vyššie), niektoré kúsky sa začínajú dostávať aj do bežných aukčných domov, takže tiež stojí za to si na ne dať pozor. Ak ste to nestihli, ten kúsok Beeple vyšiel za 69,3 milióna dolárov.


Kvôli vysokému dopytu po mnohých druhoch NFT sa často vydávajú ako „kvapky“ (podobne ako v prípade udalostí, keď sa dávky lístkov často vydávajú v rôznych časoch). To znamená, že na začiatku poklesu sa objaví horúčka dychtivých kupujúcich, takže budete musieť byť zaregistrovaní a mať svoju peňaženku vopred dobitú.

Tu je zoznam webov, ktoré predávajú NFT:

  • OpenSea
  • SuperRare
  • Šikovná brána
  • Nadácia
  • VIV3
  • BakerySwap
  • Trhovisko Axie
  • Rarible
  • NFT ShowRoom

NFT tiež vytvárajú vlny ako nákupy v hrách v rôznych videohrách (k veľkej radosti rodičov všade). Tieto aktíva môžu hráči kupovať a predávať a zahŕňajú hrateľné aktíva, ako sú jedinečné meče, kože alebo avatary.

Kto používa NFT?

NFT určite majú chvíľu, s tvorcami umenia NFT vrátane umelcov, hráčov a značiek naprieč spektrom kultúry. V skutočnosti sa zdá, že každý deň prináša na trh NFT nového hráča.

Pre umelcov predstavuje vstup do priestoru NFT ďalší priestor a formát na vytváranie a zdieľanie umenia - a ponúka ich obdivovateľom ďalší spôsob podpory ich práce. Vďaka dielom od malých, rýchlo vyrobiteľných súborov GIF (Rainbow Cat, vyššie, spoločnosť NyanCat predala za 690 000 dolárov), po ambicióznejšie diela, môžu umelci ponúknuť verejnosti rôzne spôsoby nákupu umenia a zarábania peňazí.

Trochu sme hovorili o výrobcoch NFT, ktorí majú zahrnúť do videohier, čo otriaslo koncepciou nákupu aktív v hre. Doteraz akékoľvek digitálne aktíva zakúpené v hre ešte patrili hernej spoločnosti - hráči si ich iba dočasne kupovali, aby ich mohli pri hraní používať. NFT však znamenajú, že vlastníctvo aktív sa presunulo ku skutočnému kupujúcemu, čo znamená, že je možné ich nakupovať a predávať na celej hernej platforme s mimoriadnou hodnotou podľa toho, kto ich popri tom vlastnil. V skutočnosti sa začínajú vyrábať hry založené výlučne na NFT, ktoré dokazujú, ako otriasajú priemyslom.

Dalo by sa očakávať, že známi umelci dostanú za svoju prácu veľké peniaze, na čo sa spoliehalo, keď anonymná skupina „nadšencov umenia“ spálila pôvodného Banksyho, aby z neho urobila NFT (viac informácií nájdete v vyššie uvedené video). Ďalšie tržby sú však prekvapivejšie. Napríklad to bol prvý vpád Beeple na trh NFT a nech je digitálnym umelcom akokoľvek známy, neočakávala sa skutočnosť, že táto aukcia priniesla tretiu najvyššiu cenu, aká bola kedy zaplatená za žijúceho umelca.

A NFT sú pre značky atraktívnym zdrojom výnosov, o čom svedčia všetky značky, ktoré v poslednej dobe nasadili do rozbehnutého vlaku. Spoločnosť Taco Bell predala súbory GIF a obrázky s tematikou taco (pozri jeden vyššie) na jednom trhovisku a hromada 25 sa vypredala za pouhých 30 minút. Vážne. Každý NFT vlastnil darčekovú kartu v hodnote 500 dolárov, ktorú mohol pôvodný majiteľ minúť, čo môže spočiatku vysvetľovať ich popularitu. Ale tieto TacoCardy sa teraz predávajú na sekundárnom trhu, pričom najdrahšia karta sa predáva za 3 500 dolárov. A aby bolo jasnejšie, nezahŕňa to darčekovú kartu.

NBA má NBA Top Shot - spôsob predaja digitálnych zbierkových predmetov vo forme obchodných kariet s ikonickými momentmi z hry. S plánom pridať virtuálne šperky, doplnky a odevy, ktoré sa dajú použiť na sociálnych sieťach, sa NBA snaží nájsť spôsoby, ako rozšíriť tento prúd príjmov, pokiaľ to bude možné.

Aj tweety majú hodnotu, spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey predal vôbec prvý tweet za masívnych 2 915 835,47 dolárov.

Hudobníci tiež predávajú práva a originály svojich diel a krátke videá do klipov s ich hudbou. Môžete si dokonca kúpiť digitálne nehnuteľnosti a 3D diela, napríklad nábytok.

Príspevok zdieľaný Kristou Kim (@ krista.kim)

Fotografia zverejnená dňa

V skutočnosti sa „digitálna domácnosť“ nedávno predala za 500 000 dolárov mimo tohto sveta. Projekt „Mars House“ (pozri vyššie), ktorý navrhla torontská umelkyňa Krista Kim, označil trh s digitálnym umením SuperRare za „prvý digitálny dom na svete“. Majiteľ, ktorý bol vytvorený pomocou architekta a softvéru pre videohry, bude môcť preskúmať sídlo na Marse pomocou virtuálnej reality vrátane opaľovania pred domom (v atmosfére Marsu).

Prečo sú NFT kontroverzné?

Na trhu NFT je možné zarobiť veľa peňazí. Možno ste tiež počuli, že okolo NFT existujú určité kontroverzie, najmä pokiaľ ide o ich vplyv na podnebie.

NFT používajú pri svojej tvorbe príšerné množstvo energie. Toľko, že mnoho demonštrantov sa obáva skutočného dopadu šialenstva na životné prostredie. Podľa stránky CryptoArt.wtf, ktorá bola zriadená na výpočet uhlíkovej stopy NFT (ktorá je teraz offline), jeden kus s názvom „Coronavirus“ spotreboval pri jeho tvorbe neuveriteľných 192 kWh. To sa rovná celej spotrebe energie rezidenta Európskej únie počas dvoch týždňov. Ale musí to byť obzvlášť obrovský kúsok, pýtate sa? „Jednoduchý“ GIF sa samozrejme nemôže rovnať rovnakej spotrebe.

V rozhovore pre @beeple sa hovorí: „Môžem vás ubezpečiť, že posunutím dopredu budú všetky moje kvapky nielen uhlíkovo neutrálne, ale uhlíkovo NEGATÍVNE.“ Som si istý, že existuje veľa ľudí, ktorí by ho k tomu držali. https://t.co/C2UdhE89QW 10. marca 2021

Pozrieť viac

Umelci môžu pomôcť snahou o vytvorenie uhlíkovo neutrálnych umeleckých diel (Beeple už sľúbil, že to urobí v budúcnosti, ako to vysvetľuje vyššie uvedený tweet). Problém však ide ešte hlbšie, kvôli spôsobu budovania systémov kryptomeny.

Ethereum, Bitcoin a podobne sú postavené na systéme „proof-of-work“ (ako zložitá séria hlavolamov), aby boli zabezpečené finančné záznamy jeho používateľov, a tento systém využíva neuveriteľné množstvo energie. Samotné Ethereum v skutočnosti spotrebuje zhruba rovnaké množstvo energie ako celá líbyjská krajina. Au.

ArtStation sa tak obával dopadu na podnebie, že sa nedávno vrátil po masívnom odporu k rozhodnutiu predávať NFT. A Sega bola nedávno v centre búrky na Twitteri po tom, čo oznámila svoj zámer začať vytvárať NFT (koniec koncov, Sonic bol všetko o životnom prostredí).

Ale nemusí to byť tak kontroverzné navždy, pretože existujú organizácie, ktoré sa snažia dosiahnuť zmenu. Pozrite sa, čo robí Blockchain pre podnebie na zlepšenie situácie tu.

Mnoho hlasov v umeleckej a dizajnérskej komunite sa tiež hnevá, že NFT menia majiteľa za také astronomické sumy peňazí. Vzhľadom na to, že NFT boli pôvodne vytvorené ako spôsob, ako vrátiť kontrolu samotným umelcom presadzovaním digitálneho vlastníctva, predstava, že sú čoraz elitárskejší, spôsobuje napätie. Ako si za chvíľu povieme, poplatky za buy-in sú pre mnohých neprístupné a náklady na ich skutočný nákup znamenajú, že mnohí veria, že sa trh stáva ihriskom pre superbohatých. Niektorí umelci sa domnievajú, že sú znevýhodnení v tej sfére, nad ktorou mali mať kontrolu.

Môže niekto vytvoriť NFT?

Dostali ste sa až sem, takže by vás teraz mohlo zaujímať: môže sa zapojiť ktokoľvek? Dalo by sa predpokladať, že vzhľadom na to, že keď Trevor Andrew nakreslil tohto Gucciho ducha (vyššie), podarilo sa im ho predať za ohromujúcich 3 600 dolárov.

Technicky áno, každý môže predať NFT. Ktokoľvek môže vytvoriť dielo, zmeniť ho na NFT na blockchaine (v procese nazývanom „mincovňa“) a umiestniť ho na predaj na vybranom trhu. K súboru môžete dokonca pripojiť províziu, ktorá vám zaplatí zakaždým, keď si niekto kúsok kúpi - vrátane ďalšieho predaja. Rovnako ako pri nákupe NFT, musíte mať nastavenú peňaženku a treba ju mať plnú kryptomeny. A práve v tejto požiadavke na peniaze vopred sú komplikácie.

Skryté poplatky môžu byť neúmerne astronomické. Stránky si za každý predaj účtujú poplatok „za plyn“ (cena za energiu potrebnú na dokončenie transakcie) spolu s poplatkom za predaj a nákup. Musíte tiež vziať do úvahy poplatky za konverziu a kolísanie cien v závislosti na dennej dobe. To všetko znamená, že poplatky sa môžu často vyšplhať oveľa viac ako cena, ktorú získate za predaj NFT. Ale rôzne stránky majú spojené rôzne poplatky a niektoré sú lepšie ako iné, takže sa oplatí urobiť si prieskum.

Bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú tu NFT, určite sa stali novou hračkou pre bohatých na uber a je možné zarobiť skutočné peniaze, ak to dokážete. NFT dávajú digitálnemu umeniu nový význam a ceny zaznamenané pri predaji naznačujú, že ide o skutočnú súčasť budúcnosti umenia a všeobecne o zbierkové predmety.

Chcete sa hneď pustiť do tvorenia? Budete potrebovať jeden z najsilnejších dostupných notebookov alebo dokonca jeden z týchto špičkových tabletov na kreslenie.

Odporučiť
Výhody a nevýhody tvorcov webových stránok
Ďalej

Výhody a nevýhody tvorcov webových stránok

Keď om mal 13 rokov, pokú il om a upiecť koláč od nuly. Zhromaždil om všetky ingrediencie a prepracoval om a podľa pokynov. om i i tý, že om na ce te k blaženo ti naplnenej cukrom. Keď ...
Recenzia na 13-palcový MacBook Pro (M1, 2020)
Ďalej

Recenzia na 13-palcový MacBook Pro (M1, 2020)

13-palcový MacBook Pro (M1, 2020) je prvým z profe ionálnych notebookov poločno ti Apple, ktorý prichádza novým čipom M1, a nie hardvérom Intel, a je kutočne veľmi p...
10 najlepších 3D animovaných promočných šortiek
Ďalej

10 najlepších 3D animovaných promočných šortiek

Medzinárodné filmové školy každý rok rozdávajú čer tvé 3D talenty a všetky animované kraťa y, ktoré produkujú, ú čoraz pô obivejšie.Za po le...