Objavte neznáme príbehy, ktoré sa skrývajú za každodennými ikonami

Autor: John Stephens
Dátum Stvorenia: 2 Január 2021
Dátum Aktualizácie: 23 V Júni 2024
Anonim
Objavte neznáme príbehy, ktoré sa skrývajú za každodennými ikonami - Tvorivé
Objavte neznáme príbehy, ktoré sa skrývajú za každodennými ikonami - Tvorivé

Obsah

Všade okolo nás sú symboly, ktoré považujeme za samozrejmosť. Poznáme ich význam, používame ich každý deň a nikdy ich nespochybňujeme. Niektoré majú pomerne zrejmý pôvod, napríklad použitie blesku na označenie vysokého napätia alebo plameň na označenie horľavosti materiálu. Existujú však aj ďalšie, ktorých príbehy sú menej zrejmé.

Prečo „S“ s čiarou prechádzajúcou predstavuje americký dolár? A prečo kruh obsahujúci zvislú čiaru a dve šikmé čiary znamená mier? Tu sledujeme fascinujúce príbehy o pôvode ôsmich každodenných ikon.

(Ak sa chcete dozvedieť viac rôznych bezplatných ikon na použitie pri dizajnérskych prácach, prečítajte si náš príspevok k bezplatným sadám ikon.)

01. Ikona napájania

Vďaka globálnej distribúcii elektroniky je veľa symbolov používaných v technológiách rozpoznaných po celom svete, príkladom je symbol „play“. Význam ikony napájania je však menej zrejmý. Na znak toho, aké je to neintuitívne, boli televízne diaľkové ovládače na dlhú dobu označené kvôli objasneniu ikonou „napájania“ alebo „pohotovostného režimu“. „O“ a čiara | | sa predtým používali osobitne na označovanie pozícií „zapnuté“ a „vypnuté“ na kolískových prepínačoch, takže keď pokroky umožnili ich nahradenie pomocou tlačidiel, objavila sa nová ikona kombinujúca tieto dve polohy.


Symbol znázorňujúci kruh pretínaný zvislou čiarou mal pôvodne slúžiť iba na mäkké vypnutie alebo pohotovostný režim, nie na tvrdý vypnutie, ale bol tak zneužitý a nesprávne interpretovaný, že Medzinárodná elektrotechnická komisia, ktorá tieto veci reguluje, teraz obhajuje jeho použitie ako ikony napájania.

Napriek široko zdieľanej teórii, že symbol predstavuje v binárnej notácii znak „1“ a „0“, IEC tvrdí, že nejde o čísla, ale o zvislú čiaru a kruh. Zvislá čiara predstavuje uzavretý okruh, cez ktorý bude prechádzať prúd, a teda je zariadenie zapnuté. „O“ predstavuje otvorený obvod, čo znamená, že zariadenie je vypnuté.

02. Ampér

Ampersand zbožňujú dizajnéri a typografi po celom svete a ponúka svet tvorivých možností, ale prečo tento elegantný logogram označuje spojku ‘a‘? Zdá sa, že tento symbol pochádza z tradície pisárov, ktorí píšu starou rímskou kurzívou, že v prvom storočí nášho letopočtu používali ligatúru kombinujúcu písmená „et“, latinské slovo pre „a“. To sa už blížilo k dosiahnutiu svojej súčasnej podoby v čase, keď sa karolínsky nepatrný rukopis stal v 9. storočí kaligrafickým štandardom v Európe.


Symbol sa zjavne používal tak často, že sa považoval za písmeno v abecede v latinčine, a táto tradícia sa preniesla do angličtiny začiatkom 18. rokov 20. storočia, pričom tento symbol bol označený za písmenom „Z“. Školáci by boli nútení recitovať „X, Y, Z a per se“ a „per se“ v ich zmysle. Celá táto posledná fráza, ktorú vygenerovala generácia detí, dala „a per se a“ súčasný názov v angličtine: ampersand.

03. Znamenie mieru

Je všeobecne známy ako symbol mieru, ale čo má spoločné so svetovým mierom kruh obsahujúci zvislú čiaru a dve šikmé čiary? Symbol bol skutočne navrhnutý pre jednu konkrétnu ľudovú organizáciu, Výbor pre priamu akciu Spojeného kráľovstva proti jadrovej vojne (DAC).

Navrhol ho dizajnér Gerald Holtom ako symbol, ktorý sa má použiť na štítkoch s lízankami na protestnom pochode skupiny z Trafalgarského námestia do zariadenia pre atómové zbrane v Aldermastone v roku 1958. Jeho inšpirácia? Návrh postavil na tvare postavy pomocou vlajkového semaforu na komunikáciu písmen „N“ a „D“ (pre jadrové odzbrojenie).


Tiež sa domnieval, že dve ramená sklonené nadol, ktoré tvoria semaforový signál pre „N“, predstavujú gesto ľudského zúfalstva pri šírení jadrových zbraní. Symbol je nápadný, ľahko sa kreslí a nemusí byť rovný, čo ho robí perfektne prispôsobiteľným na pripnutie odznakov, nášiviek a nálepiek na nárazníku. Bol prijatý Kampaňou za jadrové odzbrojenie (CND), nikdy však nebol chránený autorskými právami a čoskoro si ho získali skupiny v iných krajinách a stal sa všeobecne symbolom kontrakultúry 60. rokov. Groovy!

04. Smajlík

Ďalším symbolom, ktorý sa stal protikultúrnou ikonou, má smajlík svoj vlastný zaujímavý príbeh. Verte tomu alebo nie, niečo, čo sa stalo ikonou scény z 80. rokov, je vlastne vlastníctvom autorských práv úplne skutočnej londýnskej spoločnosti Smiley Company.

Zdá sa, že prvý žltý smajlík vytvoril grafik Harvey Ross Ball v roku 1963. Bol poverený návrhom grafiky na zvýšenie morálky v poisťovacej spoločnosti v Massachusetts. Vymyslel smajlíka s oválnymi očami a mierne mimostredovým úsmevom. . Na tento obrázok nikdy nemal autorské práva a čoskoro sa v USA začal objavovať na odznakoch, nálepkách a pozdravných kartách, zvlášť potom, čo bol v roku 1971 vytlačený na 50-miliónovom špendlíku označenom vlastníkmi dvoch obchodov Hallmark vo Philadelphii.

Medzitým však vo Francúzsku začal novinár Franklin Loufrani používať mimoriadne podobného smajlíka na označovanie pozitívnych správ v novinách France-Soir. Loufrani však videl potenciál dizajnu a zaregistroval ho na francúzskom patentovom úrade. Aktívne propagoval jeho použitie, tlačil ho na nálepky a bezplatne ich rozdával, aby sa lepšie uchytil.

V roku 1996 založil so svojím synom Nicolasom spoločnosť Smiley Company v Londýne a v súčasnosti tento symbol vlastní v približne 100 krajinách. Uvádza sa, že je jednou z najväčších komerčných licenčných spoločností na svete a čelí právnym výzvam proti Kumonovi, Walmartovi, Joe Boxerovi a ďalším, ktorí vyvinuli svoje vlastné symboly tváre.

05. Znak @

V dnešnej dobe je takmer nemožné si predstaviť elektronickú komunikáciu bez symbolu @. Výraz „at“ v angličtine, ale v Taliansku nazývaný „slimák“ a Holanďan „monkey tail“, je to symbol, ktorý používame vždy, keď pošleme e-mail, označíme niekoho v skupinovej správe alebo na sociálnych sieťach.

Symbol je tiež pravdepodobne nepravdepodobný, že prežije, pretože nie je to tak dávno, čo by väčšina ľudí nedokázala povedať, na čo slúži. Španielsky názov symbolu sa najviac približuje jeho pôvodnému významu - podľa starého štandardu merania ho nazývajú „arroba“ a zdá sa, že v 15. rokoch 20. storočia ho používali európski obchodníci na označenie jednotiek vína nazývaných amfory.

Obchodníci aj matematici ho naďalej používali na označenie „rýchlosťou“, ale pre väčšinu ľudí bol symbol nejasný a takmer zastaral. K jej vzkrieseniu došlo v roku 1971, keď počítačový vedec Ray Tomlinson poslal prvý e-mail na svete cez ARPANET. Potreboval spôsob, ako adresovať správu niekomu, kto pracuje na iných počítačoch, jednoducho si vybral najmenej používaný kľúč a poskytol pokornému @ úplne nový život.

06. Haš

Haš je ďalší, dnes už všadeprítomný symbol, ktorý v ére sociálnych médií dostal novú šancu. Hashtagy nám umožňujú sledovať populárne témy na Twitteri, vyhľadávať zaujímavé témy na Instagrame a dokonca pomenovať politické a spoločenské hnutia.

Ale rovnako ako @, aj tento hash sa pôvodne používal na meranie a už dávno vypadol z používania. Predtým bol známy ako symbol libry a odvodil sa ako zjednodušená verzia ligatúry ℔, ktorá sa v 19. rokoch 20. storočia používala ako skratka pre „libra pondo“ alebo „hmotnosť libry“.

V Británii sa stalo známe ako „znak čísla“, aby sa odlíšil od libry šterlingov. Pretože sa niekedy používa ako číslo, ak sa pridá skôr ako za číslo. Tieto symboly pridali na telefónne klávesnice spoločnosti Bell Telephones v 60. rokoch, ale zriedka sa používali, kým sa v 80. rokoch nevyvinuli služby hlasovej schránky. Ďalšie využitie by sa pre ňu našlo neskôr vo výpočtovej technike. Používal sa na označovanie skupín a tém v internetovom štafete v 80. rokoch. To inšpirovalo Twitter k jeho prijatiu, ktoré používateľom umožňuje označovať témy, ktoré ich zaujímajú.

07. Srdce

S blížiacim sa Valentínom sa čoskoro tohto symbolu dočkáme. Srdce je jedným z najbežnejšie používaných symbolov v grafickom dizajne. Prečo však s dvoma zaoblenými lalokmi a zahrotenou základňou vyzerá tak odlišne od ľudského srdca?

Za jeho vznikom stojí veľa teórií, vrátane tých, ktoré tvrdia, že to vôbec nemalo vyzerať ako srdce, ale prepletené krky dvoch labutí. Ďalšie teórie hovoria, že predstavuje ďalšie časti ľudského tela, tvar listov brečtanu - ktoré súviselo s vernosťou - alebo silfium, severoafrická rastlina so semennými strukmi v tvare srdca.

Pokiaľ ide o jeho všadeprítomnosť v dnešnom grafickom dizajne, časť z toho spočíva v jeho použití dizajnérom Miltonom Glaserom ako logogramom v jeho značke I Heart NY v 70. rokoch (uvedená ako jedno z našich najlepších log na svete).Neuveriteľné na symbole srdca je, že aj napriek tomu, že je tak používaný, zdá sa, že sa z neho nikdy nestane klišé.

08. Znak dolára

Pre spoločnosti pozdravujúcich karty a predajcov kvetov znamená Valentín $$$. Ale potom je to ďalší symbol s tajomným pôvodom. V anglicky hovoriacich krajinách sa tento glyf najčastejšie označuje ako „znak dolára“, zvyčajne vo vzťahu k americkému doláru, aj keď sa používa aj pre iné dolárové meny.

Symbol sa ale tiež používa vo veľkej časti Latinskej Ameriky na označenie všetkého, od argentínskeho pesa po nikaragujskú córdobu. O jeho pôvode existujú rôzne teórie. Jedným z nich je, že pochádza zo skratky „peso“ ako ps, ktorá sa vyskytla v 70. rokoch 17. storočia, keď mali Angličania a Američania obchodné vzťahy so Španielmi.

Výber Editora
Zoznámte sa s priekopníckym snímaním 4D v štúdiu
Zistiť

Zoznámte sa s priekopníckym snímaním 4D v štúdiu

Len nedávno a vo filmovom priemy le začali kloňovať výrazy ako „dvojité čí la“ a „ nímanie výkonno ti tváre“. Aj keď niektoré žargóny môžu byť nov...
Vlastníte tieto knihy o grafickom dizajne, ktoré musíte čítať?
Zistiť

Vlastníte tieto knihy o grafickom dizajne, ktoré musíte čítať?

Itten’ ma ter work ‘Umenie farby‘Je na Amazone kolo álnych 220 libier a kúma vplyv farieb na umenie a dizajn. Môžete i však vyzdvihnúť túto krátku zhutnenú verziu za...
Špecializácia je preceňovaná: prečo je 5 zručností lepších ako jedna
Zistiť

Špecializácia je preceňovaná: prečo je 5 zručností lepších ako jedna

Keď om v roku 1994 začal navrhovať web, urobil om všetko. Od Perlu a HTML po animáciu v Director a Fla h. OdPhoto hopping až po výrobu a zdvihnutie telefónu. Bola om kutočná kapela...